XX Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich
Wieliszew, 17 - 18 września 2021

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2007

2147
W dniach 31 marca - 1 kwietnia hala sportowa w Wieliszewie gościła uczestników VII Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich MAZUR. W tym roku na wieliszewski konkurs zjechało 139 par, rywalizujących w 7 kategoriach. Dwudniowy konkurs to wizytówka naszej gminy – jedyna ogólnopolska impreza kulturalna, której jesteśmy gospodarzami.

O tym, że potrafimy ją doskonale zorganizować, świadczyły wyrazy uznania, jakie skierowali pod adresem Ośrodka Kultury w Wieliszewie uczestnicy, instruktorzy, sędziowie. Organizator największej tego typu imprezy w Polsce – olsztyńskiego konkursu „Warmia”, oznaczonego gwiazdką (rekomendowanego przez CIOFF) - Mariusz Krupiński bez wahania uznał wieliszewską imprezę za jeden z najlepiej zorganizowanych 12 konkursów tego cyklu w ciągu roku.

Ale też organizacja wymagała wielu zabiegów i przygotowań – od przyciągnięcia sponsorów przez organizację noclegów i wyżywienia po precyzyjne przygotowanie harmonogramu konkursu i czuwanie nad jego płynnym przebiegiem. W tym roku wieliszewska hala, która cieszy się powszechną sympatią tancerzy – zaskoczyła gości parkietem. Jak podkreślił dyrektor konkursu Dariusz Skrzydlewski – elastyczna gumowa wykładzina, na której dotychczas tańczono nie dawała pełnego komfortu tańca i wymagała od tancerzy wzmożonej uwagi. Dlatego też zdecydowaliśmy się na ułożenie profesjonalnego parkietu.

Uczestnicy konkursu z całej Polski do Wieliszewa zjechali już w piątek po południu a w sobotę rano po próbie parkietu rozpoczęły się eliminacje w niższych, najliczniejszych kategoriach wiekowych (w kategorii I startowało 27 a w II B 29 par), co było nie lada wyzwaniem dla sędziów.
O 10.00 przy stolikach obok parkietu zasiadło jury w składzie: Jan Łosakiewicz – sędzia główny, Ryszard Teperek, Jarosław Wojciechowski, Jadwiga Banaś, Mariusz Krupiński oraz Marek Wieremiejko – sędzia skrutiner i do 19.30 wychwytywali wszystkie błędy popełniane przez tancerzy w prezentowanych przez nich polkach i krakowiakach (kategoria I i II), polkach, krakowiakach, oberkach (kategoria III), krakowiakach, oberkach, mazurach i kujawiakach (kategoria IV, V) oberkach, mazurach i kujawiakach (kat VI) oraz mazurach i kujawiakach (kategoria VII).
Oficjalnego otwarcia konkursu o godz. 16.00 dokonał wójt Waldemar Kownacki - powitał uczestników i gości a wśród nich Joannę Kurellę – przedstawiciela Narodowego Centrum Kultury – współorganizatora konkursu.

W przerwach między zmaganiami turniejowymi, podczas których zawodnicy i publiczność mogli złapać oddech wystąpiły ZPiT Warszawianka w wiązance „Rzeszowski Ciuryłło” i „Tańcach Podlaskich”, oraz wieliszewskie „Promyki” w „Kaszubskim Tańcowniu” i „Krakowiaku”.
Sobotnia część turnieju zakończyła się późnym popołudniem wyłonieniem finalistów, po czym uczestnicy spotkali się w ośrodku Warszawianka, gdzie najmłodsi mogli zrelaksować się w aquaparku a starsi wraz z sędziami i zaproszonymi gośćmi spotkać na kolacji w Chacie Góralskiej.
W niedzielę odbył się konkurs kar mazurowych i pokazy mistrzów. Najlepszym karem mazurowym (co było łatwe do przewidzenia) okazali się tancerze z ZPiT Warszawianka, który zaprezentowali układ na 8! par. Wśród finalistów znalazły się 4 wieliszewskie pary.

Startujący w kategorii II A – Mateusz Falak Dominika Bisialska zajęli 5 miejsce, w kategorii II – Damian Trzaskoma, Adrianna Zyska B 6 miejsce, w kategorii III A – Damian Durka, Dominika Durka 1 miejsce oraz w kategorii III B – Piotr Sokołowski, Karolina Bożym 4 miejsce.
Podczas konkursu wyłoniono najlepszego instruktora – Krzysztofa Szyszko (nagrodę ufundowało Ministerstwo Edukacji Narodowej) oraz najlepszą parę wśród gmin wiejskich – Damiana i Dominikę Durka (puchar ufundował Związek Gmin Wiejskich RP).
Pokazy mistrzów uświetniły występy ZTL Promyki, które zaprezentowały „Tańce Żywieckie” „Tańce Śląskie” oraz „Starą Warszawę”. Wystąpiły również po raz pierwszy na takiej rangi imprezie „Promyczki”, które pod okiem Dariusza Golca zaśpiewały „Czerwone Jabłuszko” i wiązankę piosenek góralskich.

Ostatnim akordem był wybór najsympatyczniejszej pary turnieju, którą w głosowaniu wybrali widzowie – została nią para Janusz Niewiarowski i Małgorzata Goworek z ZPiT Małe Podlasie.

Grzegorz Biernat (nr 180, 181 marzec-kwiecień Nasza Gmina Wieliszew)

Wyniki Mazur 2007

VII Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich
MAZUR 2007 – Wieliszew 31.03 – 01.04 2007

Wyniki:
Kategoria I
1. Szymon Obolewicz, Aurelia Grenda – MOK Nowa Ruda
2. Jakub Kowalczyk, Gabriela Rusakiewicz – ZPiT Małe Podlasie
3. Mikołaj Knap, Klaudia Ziółek – ZPiT Powiśle
4. Jakub Jeleszuk, Natalia Zaremba – ZPiT Małe Podlasie
5. Rafał Siemieniuk, Gabriela Dmitruk – ZPiT Małe Podlasie
6. Jacek Ilczuk, Patrycja Jankowska – ZPiT Małe Podlasie

Kategoria II A
1. Hubert Nowakowski, Paulina Szymczak – ZPiT Warszawianka
2. Miłosz Szumarski, Anita Pura – ZPiT Małe Podlasie
3. Kevin Knoll, Dominika Chrustek – ZPiT Nowa Ruda
4. Janusz Niewiarowski, Małgorzata Goworek – ZPiT Małe Podlasie
5. Mateusz Falak, Dominika Bisialska – ZTL Promyki
6. Adam Uściniak, Katarzyna Kaźmieruk – ZPiT Małe Podlasie

Kategoria II B
1. Jakub Sławiński, Weronika Lampe – DZF Cepelia
2. Jakub Wojciechowski, Nikol Krzyżanek – DZF Cepelia
3. Miłosz Boroń, Klaudia Przybylska – ZPiT Krakowiak
4. Piotr Chwiedź, Martyna Kreft – ZPiT Malbork
5. Mateusz Grudzień, Maria Janiak – ZpPiT Warszawianka
6. Damian Trzaskoma, Adrianna Zyska – ZTL Promyki

Kategoria III A
1. Damian Durka, Dominika Durka – ZTL Promyki
2. Tomasz Kamiński, Pamela Piotrowska – ZPiT Nowa Ruda
3. Michał Szeweluk, Beata Świderska – ZPiT Małe Podlasie
4. Konrad Grabowski, Aleksandra Nałęcz – ZPiT Kurpie
5. Karol Garczyński, Karolina Sadom – ZPiT Warszawianka
6. Kamil Szczepaniak, Karolina Stańczyk – ZPiT Warszawianka

Kategoria III B
1. Jakub Bieliński, Halina Szczepańska – KZF Krebane
2. Sebastian Lenart, Lalik Dominika – ZPiT Krakowiak
3. Dawid Malinowski, Dominika Szejbut – ZPiT Małe Podlasie
4. Piotr Sokołowski, Karolina Bożym – ZTL Promyki
5. Maciej Pieciuk, Joanna Woźniak – ZPiT Malbork
6. Jakub Kochanowski, Weronika Dudko – ZPiT Warmia

Kategoria IV A
1. Marcin Kaźmieruk, Julita Szerzyńska – ZPiT Małe Podlasie
2. Kamil Piotrowski, Natalia Makarońska – ZPiT Nowa Ruda
3. Łukasz Leszczyński, Dominika Harasim – ZPiT Warmia
4. Marcin Lewandowski, Hanna Jaworska – ZF Wielkopolanie
5. Jakub Opas, Katarzyna Dziewulska – Kuźnia Artystyczna
6. Wojciech Opas, Laila Matar – Kuźnia Artystyczna
7. Mateusz Wieraszka, Olga Serkis – ZPiT Powiśle

Kategoria IV B
1. Bartosz Wójcik, Katarzyna Bączek – ZPiT Kurpie
2. Dawid Wachowiak, Magdalena Kielak – Kuźnia Artystyczna
3. Marcin Kozłowski, Magdalena Hodun – ZPiT Małe Podlasie
4. Paweł Gawryluk, Maja Pietrzak – ZPiT Małe Podlasie
5. Michał Kędzierski, Agata Nakonieczna – ZPiT Powiśle
6. Krzysztof Rozmarynowski, Dominika Grabowska – ZTL Kościelec
7. Mariusz Glegoła, Karolina Król – ZPiT Powiśle

Kategoria V A
1. Kamil Rząca, Karolina Lachowska – ZPiT Warszawianka
2. Maciej Jankowski, Anna Uhma – ZPiT Warszawianka
3. Paweł Michałek, Joanna Miłoszewicz – ZPiT Politechnika Lubelska

Kategoria V B
1. Grzegorz Maślanka, Karolina Przyborowska – ZPiT Warszawianka
2. Artur Liszka, Wiktoria Sawka – SSiEA Kraków
3. Michał Molski, Aleksandra Turower – ZPiT Warmia
4. Karol Kania, Małgorzata Pozimemska – ZPiT Młody Toruń
5. Marcin Fatla, Martyna Kierczyńska – ZPiT Strzecha
6. Jakub Michalski, Marta Lach – ZTL Kościelec

Kategoria VI
1. Norbert Późniewski, Małgorzata Borowiec – ZPiT Warszawianka
2. Tomasz Sadlakowski, Małgorzata Szylko – Niezrzeszeni
3. Mariusz Zieliński, Anna Fel – ZPiT Strzecha

Kategoria VII
1. Krzysztof Radziwiłłów, Ewa Brzostowska-Radziwiłłów – Kuźnia Artystyczna
2. Marcin Opas, Agata Opas – Kuźnia Artystyczna

Kra Mazurowe
1. Kamil Rząca, Lachowska Karolina; Mariusz Żwirko, Paulina Kroplewska; Grzegorz Maślanka, Karolina Przyborowska; Maciej Jankowski, Anna Uhma; Grzegorz Gryciuk, Magdalena Kostrzewska; Andrzej Hasiec, Marta Jarosz; Robert Kujawa, Małgorzata Borowiec; Bartosz Dobosz, Katarzyna Golba – ZPiT Warszawianka
2. Arkadiusz Jagodziński, Dominika Harasim; Łukasz Leszczyński, Magdalena Skubij; Michał Molski, Aleksandra Turower; Krzysztof Cikacz, Lucyna Żakowska – ZPiT Warmia
3. Rafael Heeren, Marzena Kaczmarczyk; Łukasz Czerwiński, Magdalena Żywicka; Łukasz Binienda, Magdalena Osmólska; Liszka Artur, Wiktoria Sawka – Mieszanka Krajowa
Foto