XX Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich
Wieliszew, 17 - 18 września 2021

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2009

1600
W dniach 3-5 kwietnia, w hali sportowej w Wieliszewie odbyły się IX Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2009”, w których uczestniczyło ponad 200 par z całego kraju oraz kilkusetosobowa publiczność.

W tym roku formuła Mistrzostw została wzbogacona o piątkowe warsztaty artystyczne. W sobotę oficjalnego otwarcia „Mazura 2009” dokonał Wójt Gminy Wieliszew Waldemar Kownacki, który serdecznie podziękował wszystkim za udział. Życząc zawodnikom powodzenia wyraził nadzieję na ponowne spotkanie przy okazji kolejnych zawodów. Krótkie wystąpienie miała Bożena Żelazowska reprezentująca Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Zanim zaczęły się zmagania zawodników, przyszedł czas na część artystyczną imprezy. Wystąpili w niej: Zespół Tańca Ludowego „Promyki”, który przedstawił premierowy program taneczny w strojach z czasów Księstwa Warszawskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, który pokazał program „Piosenki Warszawskiej Syrenki”. Po części artystycznej przyszedł czas na zawody, czyli zmagania konkursowe. Podzieleni na siedem kategorii wiekowych tancerze zaprezentowali swoje umiejętności podczas tradycyjnych polskich tańców: krakowiaka, oberka, polki i mazura.

Wyniki wieliszewskich „Promyków”:
Kategoria I
Jakub Rembelski i Aleksandra Misztal – 1. miejsce
Kategoria II B
Karol Laube i Karolina Kram – 3. miejsce - awans do Kategorii A
Kategoria II A
Karol Laube i Karolina Kram – 10.-12. miejsce
Daniel Chrzanowski i Maria Prokopowicz – 19.-21. miejsce
Kategoria III A
Mateusz Falak i Dominika Bisialska – 15.-17. Miejsce
Piotr Sokołowski i Karolina Bożym - 9-10 miejsce
Kategoria IV A
Maciej Gmurczyk (Kurpie Ostrołęka) i Katarzyna Ostropolska – 9 miejsce

Pierwszy dzień Mistrzostw wyłonił zwycięzców w konkursie par tanecznych. Drugiego dnia swoje umiejętności zaprezentowały„Kara Mazurowe” (zespoły czteroparowe); wśród nich dwa - z wieliszewskich „Promyków”. Uroczystość wręczenia nagród była urozmaicona prezentacją umiejętności najlepszych tancerzy „Mazura 2009”. Mistrzowie odbierali laury z rąk m.in.: Zastępcy Wójta Gminy Wieliszew Andrzeja Szczodrowskiego, Sekretarza Generalnego Związku Gmin Wiejskich RP Edwarda Trojanowskiego i Artura Pozorka - przedstawiciela Marszałka Adama Struzika.

Mistrzostwa, w sposób wzorcowy zorganizowane przez Ośrodek Kultury w Wieliszewie oraz Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego miały na celu popularyzację tradycyjnej kultury ludowej, pielęgnowanie wartości narodowych, przywrócenie polskim tańcom funkcji towarzyskiej.

Sponsorzy MAZURA 2009:
XELLA - Zakład Wapienno-Piaskowy Wieliszew (właściciel marek Silka oraz Ytong)
WARSZAWIANKA - Centrum Kongresowe, Hotel****, Wellness & Spa
PKS Warszawa POLONUS
CSK Centrum Szkoleniowo Konferencyjne Sp. z o.o.
PWPW Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
PPHU KANOWNIK - Usine de Meubles
INVESTIM S.A. Łajski
BUDET Łajski
VITA Zdrój - Hurtownia Łajski
BUDO-SYSTEM Łajski
DARECKI Iwona i Dariusz Krzykowscy
Stolarnia CHABER
AGRO Tank - stacja paliw BLISKA
POL-KWIAT Wieliszew
Huta Szkła WOŁCZYŃSCY
LOGO Ubrania do Pracy
FOTO KNYT
Studio GRUPA

Paweł Kownacki, Mariusz Kraszewski (Gazeta Wieliszewska Nr 21 czwartek 09.04.2009)

Wyniki IX Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich MAZUR 2009

Kat IIB
1. Jan Rębacz, Barbara Cholewińska ZPiT Warszawiamna Warszawa
2. Jakub Kowalczyk, Joanna Dreas ZPiT Małe Podlasie Siemiatycze
3. Karol Laube, Karolina Kram ZTL Promyki Wieliszew
4. Sebastian Grzesiak, Barbara Kaszyńska ZPiT Krakowiak Kraków
5. Marcin Pracki, Małgorzata Zasowska SP nr 4 Warszawa
6. Radosław Cieplechowicz, Małgorzata Wnuk ZPiT Zamojszczyzna Zamość

Kat III B
1. Mateusz Grudzień, Maja Janczar ZPiT Warszawianka Warszawa
2. Roch Stawski, Natalia Kisiel ZPiT Krakowiak Kraków
3. Jakub Kochanowski, Weronika Dudko ZPiT Warmia Olsztyn
4. Kacper Dołowy, Zuzanna Kabacińska ZPiT Warszawianka Warszawa
5. Cezary Drak, Natalia Woźniak ZPiT Krakowiak Karaków
6. Jakub Raźny, Aleksandra Żbikowska ZPiT Warszawianka Warszawa

Kat IV B
1. Marcin Kaźmieruk, Aleksandra Rycembel ZPiT Warszawianka Warszawa
2. Robert Zawadzki, Anna Lamparska ZPit Warszawianka Warszawa
3. Mateusz Piórkowski, Daria Kudelska ZPiT Malbork Malbork
4. Maciej Nawrocki, Joanna Łodwig ZPiT Poltex Łódź
5. Kamil Pyś, Gabriela Tybulczuk ZPiT Zamojszczyzna Zamość
6. Konstanty Kossak, Roksana Nowak ZPiT Nowa Ruda Nowa Ruda

Kat VB
1. Marcin Naskręt, Małgorzata Kupczyk ZPiT Strzecha Trzemeszno
2. Tomasz Momot, Weronika Krasoń ZPiT Zamojszczyzna Zamość
3. Paweł Misch, Joanna Marciniak ZPiT Strzechz Trzemeszno
4. Marcin Koźba, Justyna Wiechno ZPiT Poltex Łódź

Wyniki IX Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich MAZUR 2009

Kat I
1. Jakub Rembelski, Aleksandra Misztal ZTL Promyki Wieliszew
2. Piotr Szpak, Karolina Miśkiewicz ZPiT Nowa Ruda Nowa Ruda
3. Kacper Kryczka, Kamila Wysocka ZPiT Małe Podlasie Siemiatycze
4. Bartłomiej KrzesińskiKarolina Gierasimiuk ZPiT Małe Podlasie Siemiatycze
5. Maciej Awksietijuk, Wiktoria Czeczuk ZPiT Małe Podlasie Siemiatycze
6. Jakub Banaszczak, Julianna Woźniak ZPiT Poltex Łódź

Kat II
1. Kelvin Knoll, Dominika Chrustek ZPiT Nowa Ruda Nowa Ruda
2. Jan Rębacz, Barbara Cholewińska ZPiT Warszawianka Warszawa
3. Jerzy Seweryn, Zuzanna Rudyk ZPiT Krakowiak Kraków
4. Adam Uściniak, Katarzyna Kaźmieruk ZPit Małe Podlasie Siemiatycze
5. Szymon Obolewicz, Aurela Grenda ZPiT Nowa Ruda Nowa Ruda
6. Mikołaj Boroń, Klaudia Bonarek ZPiT Krakowiak Kraków

Kat III
1. Tomasz Kamiński, Pamela Piotrowska ZPiT Nowa Ruda Nowa Ruda
2. Hubert Nowakowski, Paulina Szymczak ZPiT Warszawianka Warszawa
3. Mateusz Grudzień, Maja Janczar ZPiT Warszawianka Warszawa
4. Marcin Chrzanowski, Karolina Gmurczyk ZPiT Kurpie Ostrołęka
5. Janusz Niewiarowski, Małgorzata Goworek ZPiT Małe Podlasie Siemiatycze
6. Michał Szeweluk, Beata Świderska ZPiT Małe Podlasie Siemiatycze

Kat IV
1. Marcin Kaźmieruk, Aleksandra Rycembel ZPiT Warszawianka Warszawa
2. Konrad Garbowski, Aleksandra Nałęcz ZPiT Kurpie Ostrołęka
3. Szymon Bialik, Marta Wilga ZPiT Kurpie Ostrołęka
4. Damian Hawryszkiewicz, Paulina Witka ZPiT Malbork Malbork
5. Karol Garczyński, Agata Prokopczuk ZPiT Warszawianka Warszawa
6. Sebastian Lenart, Dominika Lalik ZPiT Krakowiak Kraków

kat V
1. Grzegorz Maślanka, Karolina Przyborowska ZPiT Warszawianka Warszawa
2. Wojciech Chylewski, Katarzyna Golba ZPiT Warszawianka Warszawa
3. Artur Liszka, Wiktoria Sawka ZPiT UJ Słowianki Kraków
4. Bartosz Dobosz, Małgorzata Dudko ZPiT Warszawianka Warszawa
5. Tomasz Czajkowski, Dorota Musiałowicz ZPiT Warszawianka Warszawa
6. Mariusz Żwierko, Dagmara Górecka ZPiT Warszawianka Warszawa

Kat VI
1. Łukasz Czerwiński, Marzena Kaczmarczyk para niezrzeszona Puławy-Kraków
2. Kamil Dołchan, Jadwiga Madej ZPiT Resovia Saltans Rzeszów
3. Tomasz Raźny, Anna Raźny ZPiT Warszawianka Warszawa
4. Mariusz Wolski, Beata Jędrzejczak ZPiT Mały Poltex Łódź

Kat VII
1. Krzysztof Radziwiłłów, Ewa Brzostowska-Radziwiłłów Kuźnia Artystyczna Wilanów
2. Ryszard Machul, Ewa Kozłowska ZPiT Warmia Olsztyn
3. Tomasz Sadlakowski, Joanna Szczepańska para niezrzeszona Warszawa
4. Marcin Opas, Agata Opas Kuźnia Artystyczna Wilanów
5. Waldemar Świrszcz, Jolanta Grabowska LOK Lubartów
6. Jerzy Kaczorowski, Elżbieta Zarębska ZPiT Warmia Olsztyn
7. Eugeniusz Reczek, Hanna Reczek Kuźnia Artystyczna Wilanów

Karo Mazurowe (kat 16-30)
1. KARO MAZUROWE ZPiT UJ "SŁOWIANKI" KRAKÓW
2. KARO MAZUROWE ZPiT "WARMIA" OLSZTYN
3. KARO MAZUROWE ZPiT "POLTEX" ŁÓDŹ

Karo Mazurowe (<30)
1. KARO MAZUROWE ZPiT "WARMIA" OLSZTYN
2. KARO MAZUROWE ZPiT "MAŁE PODLASIE" SIEMIATYCZE
3. KARO MAZUROWE ZTL "PROMYKI" WIELISZEW
4. KARO MAZUROWE ZTL "PROMYKI II" WIELISZEW
5. KARO MAZUROWE ZTL "KOŚCIELEC" KOŚCIELEC
Foto