XX Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich
Wieliszew, 17 - 18 września 2021

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2012

1320
Za nami kolejne trzydniowe wieliszewskie święto Tańców Polskich. W dniach 13, 14 i 15 kwietnia kolejno obserwowaliśmy zmagania tancerzy w XII Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich, XII Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich oraz VII Konkursie Kar Mazurowych MAZUR 2012.

Gościliśmy 384 tancerzy z 28 ośrodków tańca z całego kraju. Trzydniowe święto tańca ludowego bo tak można na zwać trzy imprezy – XII Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich, XII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich oraz VII Konkurs Kar Mazurowych - MAZUR 2012 rozpoczęli w południe w piątek tancerze z grupy B w kategoriach (I, IIB, IIIB, IVB, VB) i zakończyli wieczorem finałami. Tutaj rewelacyjne okazało się MAŁE PODLASIE wprowadzając do finałów 4 pary (dwie zajęły I miejsce). Wieliszewskie Promyki w finałach reprezentowały 2 pary (w kategorii I Radosław Wyszyński, Julia Leszczyńska stanęli na najwyższym podium).

W sobotę parkiet opanowali tancerze z grupy A startujący w Mistrzostwach Polski. Wyłonienie finalistów zajęło cały dzień. Najwięcej (po 4 pary) do finałów wprowadziły ZPiT UW WARSZAWIANKA i KTP MAKI i POWOJE. Wieliszewskie PROMYKI w finałach miały 3 pary w tym mistrzowską w kategorii IIA Jakub Rembelski i Aleksandra Misztal.

Niedziela zarezerwowana została dla Konkursu Kar Mazurowych. Rywalizacja przebiegała w 2 kategoriach wiekowych 16-30 lat (startowały dwa zespoły) i 30+ (startowały cztery zespoły). Tego dnia rozdano również medale zwycięzcom XII Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich.
Tegoroczny wieliszewski MAZUR 2012 jak zwykle wzbudził spore zainteresowanie mieszkańców gminy. W ciągu 3 dni przez wieliszewską halę sportową przewinęło się ponad tysiąc osób. W sobotę w przerwie między rywalizacją par w Mistrzostwach Polski wójt naszej gminy Paweł Kownacki podpisał umowę partnerską pomiędzy z łotewską Gminą Salaspils reprezentowaną przez burmistrza Raimondsa Cudarsa który był jednym z honorowych gości MAZURA 2012. Podpisanie tego dokumentu pieczętuje współpracę, która rozpoczęła się w 2010 roku.
Sprawne przeprowadzenie imprezy możliwe było dzięki doskonałej współpracy organizatorów – Urzędu Gminy Wieliszew, Powiatu Legionowskiego, Ośrodka Kultury w Wieliszewie, Referatu Sportu Urzędu Gminy Wieliszew, wieliszewskiego Zespołu Tańca Ludowego PROMYKI oraz wieliszewskiego Stowarzyszenia Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego.

Sponsorami wieliszewskiej imprezy byli: Schwarzkopf & Henkel, Hotel Warszawianka Wellness & Spa Centrum Kongresowe w Jachrance, Zakład Usług Budowlanych INWOKAN Wyszków, XELLA Polska - właściciel marek SILKA i YTONG, INVESTIM S.A. Łajski, Hurtownia VITA ZDRÓJ Łajski, Stolarnia CHABER Łajski.

Patronat na MAZUREM 2012 objęli - Marszałek Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF a obsługę medialna zapewnili - miesięcznik Gazeta Wieliszewska, portal wolnasobota.pl oraz Radio HOBBY 89,4 fm

W Wieliszewskim MAZURZE 2012 wzięły udział zespoły:
1. Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiak" z Krakowa
2. Zespół Pieśni i Tańca "Podlasiacy" z Białej Podlaskiej
3. Zespół Tańca Ludowego "Przepiórka" z Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce
4. Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" z Zamościa
5. Zespół Pieśni i Tańca "Mały Poltex" z Łodzi
6. PSP Nr 98 „Didasko” z Warszawy
7. Klub Tańców Polskich przy Fundacji im. Ks. Siemaszki w Piekarach k. Krakowa
8. Zespół Pieśni i Tańca "Małe Podlasie" z Siemiatycz
9. Zespół Pieśni i Tańca "Warmia" z Olsztyna
10. Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" z Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika" w Puławach
11. Klub Tańców Polskich "Maki i Powoje" przy Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej w Krakowie
12. Zespół Pieśni i Tańca "Dobczyce" z Dobczyc
13. Zespół Tańca Polskiego przy Miejskim Ośrodku Kultury UKS JEDYNKA Józefów
14. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka" z Warszawy
15. Zespół Pieśni i Tańca "Sokołowianie" z Sokołowa Podlaskiego
16. Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia Poznań" z Poznania
17. „Kuźnia Artystyczna” przy Centrum Kultury Wilanów z Warszawy
18. Zespół Pieśni i Tańca "Nowa Ruda" z Nowej Rudy
19. Zespół Tańca "Festa" przy Szkole Podstawowej w Niedrzwicy Dużej
20. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” z Łukowa
21. Zespół Tańca Ludowego "Kościelec" z Kościelca
22. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki" z Krakowa
23. Zespół Tańca Ludowego "Neptun" Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
24. Zespół Tańca Ludowego "Promyki" z Wieliszew
25. Zespół Pieśni i Tańca "Malbork" z Malborka
26. Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Elbląska" z Elbląga
27. Zespół Pieśni i Tańca "Łany" Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania
28. Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie” z Ostrołęki


Wyniki XII Mistrzostw Polski w Tańcach Ppolskich - Wieliszew 2012 (14-15 kwietnia):

KAT. II A (10-12 LAT)
1. Jakub Rembelski, Aleksandra Misztal (Zespół Tańca Ludowego PROMYKI Wieliszew)
2. Szymon Harasimowicz, Małgorzata Gierlicka (Zespół Pieśni i Tańca NOWA RUDA Nowa Ruda)
3. Dawid Ryskala, Urszula Hyży (Zespół Pieśni i Tańca DOBCZYCE Dobczyce)
4. Kacper Kryczka, Kamila Wysocka (Zespół Pieśni i Tańca MAŁE PODLASIE Siemiatycze)
5. Filip Laskowski, Malwina Sierpińska (Dziecięcy Zespół Folklorystyczny CEPELIA Poznań)
6. Szymon Ochociński, Zuzanna Ciok (Zespół Pieśni i Tańca MALBORK Malbork)

KAT. III A (13-15 LAT)
1. Maciej Miś, Karolina Miśkiewicz (Zespół Pieśni i Tańca NOWA RUDA Nowa Ruda)
2. Mikołaj Boroń, Klaudia Bonarek (Klub Tańców Polskich MAKI i POWOJE przy Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej Kraków)
3. Szymon Obolewicz, Aurelia Grenda (Zespół Pieśni i Tańca NOWA RUDA Nowa Ruda)
4. Adam Gradowski, Aleksandra Aleksy (Zespół Pieśni i Tańca MŁODY TORUŃ Toruń)
5. Paweł Sawski, Anna Płonka (Zespół Pieśni i Tańca DOBCZYCE Dobczyce)
6. Karol Hildebrand, Joanna Ciuraszkiewicz (Zespół Pieśni i Tańca ZAMOJSZCZYZNA Zamość)

KAT. IV A (16-18 LAT)
1. Gabriel Raj, Paulina Łukanowska (Zespół Pieśni i Tańca POWIŚLE Puławy)
2. Janusz Niewiarowski, Kamila Drzas (Zespół Pieśni i Tańca MAŁE PODLASIE Siemiatycze)
3. Michał Szeweluk, Agata Szulc (Zespół Pieśni i Tańca MAŁE PODLASIE Siemiatycze)
4. Jakub Raźny, Aleksandra Żbikowska (Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego WARSZAWIANKA Warszawa)
5. Roch Stawski, Gabriela Król (Klub Tańców Polskich MAKI i POWOJE przy Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej Kraków)
6. Mateusz Falak, Dominika Bisialska (Zespół Tańca Ludowego PROMYKI Wieliszew)

KAT. V A (19-30 LAT)
1. Kamil Rząca, Anna Lewandowska (Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego WARSZAWIANKA Warszawa)
2. Maciej Jankowski, Karolina Przyborowska (Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego WARSZAWIANKA Warszawa)
3. Karol Garczyński, Karolina Stańczak (Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego WARSZAWIANKA Warszawa)
4. Damian Hawryszkiewicz, Paulina Witka (Zespół Pieśni i Tańca MALBORK Malbork)
5. Maciej Gmurczyk, Karolina Bożym (Zespół Tańca Ludowego PROMYKI Wieliszew)
6. Konrad Gradowski, Aleksandra Nałęcz (Zespół Pieśni i Tańca KURPIE Ostrołęka)

KAT. VI (31-40)
1. Tomasz Protaziuk, Magdalena Bernat-Protaziuk (Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego WARSZAWIANKA Warszawa)
2. Konrad Ciliński, Anna Rolska (Zespół Pieśni i Tańca POWIŚLE Puławy)
3. Kamil Pyś, Anna Duda (Zespół Pieśni i Tańca ZAMOJSZCZYZNA Zamość)

KAT. VII (40+)
1. Artur Sowiński, Małgorzata Oleszczuk (Zespół Pieśni i Tańca ZAMOJSZCZYZNA Zamość)
2. Czesław Boroń, Elżbieta Boroń (Klub Tańców Polskich MAKI i POWOJE przy Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej Kraków)
3. Marcin Boroń, Agnieszka Boroń (Klub Tańców Polskich MAKI i POWOJE przy Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej Kraków)
4. Krzysztof Jantas, Barbara Jantas (Klub Tańców Polskich MAKI i POWOJE przy Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej Kraków)
5. Jarosław Król, Jolanta Szulc (Zespół KUŹNIA ARTYSTYCZNA WILANÓW Warszawa)
6. Eugeniusz Reczek, Hanna Reczek (Zespół KUŹNIA ARTYSTYCZNA WILANÓW Warszawa)

Wyniki XII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU TAŃCÓW POLSKICH - MAZUR 2012 WIELISZEW (13 kwietnia):

KAT. I (7-9 LAT)
1. Radosław Wyszyński, Julia Leszczyńska (Zespół Tańca Ludowego PROMYKI Wieliszew)
2. Bartosz Krasucki, Marta Kozłowska (Zespół Pieśni i Tańców PODLASIACY Biała Podlaska)
3. Mateusz Zych, Hanna Szczaśniak (Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego WARSZAWIANKA Warszawa)
4. Wojciech Król, Zuzanna Wojewoda (Klub Tańców Polskich MAKI i POWOJE przy Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej Kraków)
5. Maciej Duda, Weronika Pelc (Zespół Pieśni i Tańca ZAMOJSZCZYZNA Zamość)
6. Szymon Ławrynowicz, Karolina Wiśniewska (Zespół Pieśni i Tańca WARMIA Olsztyn)

KAT. II B (10-12 LAT)
1. Aleksander Lenartowicz, Karolina Kotłowska (Zespół Pieśni i Tańca ZAMOJSZCZYZNA Zamość)
2. Bartosz Kur, Alicja Szulc (Zespół Pieśni i Tańca WARMIA Olsztyn)
3. Miłosz Rynkowski, Kamila Kuskowska (Zespół Tańca Ludowego PROMYKI Wieliszew)
4. Marcin Lubowicki, Julia Kryńska (Zespół Pieśni i Tańca MAŁE PODLASIE Siemiatycze)
5. Sebastian Wilk, Karolina Iwańska (Zespół Pieśni i Tańca SOKOŁOWIANIE Sokołów Podlaski)
6. Mikołaj Pisarski, Zuzanna Wiszniewska (Zespół Pieśni i Tańca WARMIA Olsztyn)

KAT. III B (13-15 LAT)
1. Mateusz Sitarski, Gabriela Dziedzia (Zespół Pieśni i Tańca MAŁE PODLASIE Siemiatycze)
2. Maciej Ślęczka, Katarzyna Serwińska (Klub Tańców Polskich MAKI i POWOJE przy Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej Kraków)
3. Dominik Skoczeń, Justyna Buczyło (Zespół Pieśni i Tańców PODLASIACY Biała Podlaska)
4. Piotr Skorupka, Natalia Przewoźniak (Zespół Pieśni i Tańca SOKOŁOWIANIE Sokołów Podlaski)
5. Jakub Miksa, Gabriela Stańczak (Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego WARSZAWIANKA Warszawa)
6. Karol Krupa, Agnieszka Majzer (Zespół Pieśni i Tańca ZAMOJSZCZYZNA Zamość)

KAT. IV B (16-18 LAT)
1. Filip Zinkiewicz, Gabriela Boratyńska (Zespół Pieśni i Tańca MAŁE PODLASIE Siemiatycze)
2. Sebastian urbaniec, Weronika Sroka (Klub Tańców Polskich przy FUNDACJI im. Ks. SIEMASZKI w Piekarach)
3. Damian Tryniszewski, Małgorzata Goworek (Zespół Pieśni i Tańca MAŁE PODLASIE Siemiatycze)
4. Filip Pajurek, Marta Cilińska (Zespół Pieśni i Tańca POWIŚLE Puławy)
5. Wojciech Bacharewicz, Martyna Sokołowska (Zespół Tańca Ludowego PRZEPIÓRKA Hajnówka)
6. Przemysław Rzeszutek, Jowita Grenda (Zespół Pieśni i Tańca NOWA RUDA Nowa Ruda)

KAT. V B (19-30 LAT)
1. Kamil Hydzik, Anna Woźniak (Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego SŁOWIANKI Kraków)
2. Miłosz Kozłowski, Joanna Gomółka (Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego SŁOWIANKI Kraków)
3. Michał Cichocki, Monika Cichomska (Zespół Tańca Ludowego KOŚCIELEC Kościelec)
4. Marcin Sikora, Marta Wolff-Zdzieniecka (Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego SŁOWIANKI Kraków)
5. Piotr Kułakowski, Emilia Witkowska (Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego WARSZAWIANKA Warszawa)
6. Artur Biernacki, Izabela Dudkiewicz (Zespół Tańca Ludowego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu NEPTUN Gdańsk)

Wyniki KONKURSU KAR MAZUROWYCH (15 kwietnia) w ramach XII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU TAŃCÓW POLSKICH - MAZUR 2012 WIELISZEW:

KAT. 16-30 LAT
1. Karo Mazurowe Zespołu Pieśni i Tańca MALBORK Malbork
panie: Paulina Witka, Karolina Burzyńska, Żaneta Podobińska, Aleksandra Kamińska
panowie: Damian Hawryszkiewicz, Mateusz Pałyska, Jarosław Burdziuk, Maciej Pieciuk
2. Karo Mazurowe Zespołu Tańca Ludowego KOŚCIELEC Kościelec
panie: Justyna Iciek, Marta Dzierbicka, Paulina Jaśkiewicz, Anna Tybura
panowie: Paweł Tomczyk, Adrian Nykiel, Marcin Wachenek, Jakub Zawadzki

KAT. 30+
1. Karo Mazurowe Zespołu Pieśni i Tańca POWIŚLE Puławy
panie: Małgorzata Knap, Marlena Ziółek, Justyna Łukanowska, Anna Knap
panowie: Mariusz Knap, Łukasz Ziółek, Grzegorz Walasek, Jarosław Włodarczyk
2. Karo Mazurowe Zespołu Pieśni i Tańca WARMIA Olsztyn
panie: Katarzyna Banach, Elżbieta Bartoś, Emilia Jankowska, Beata Sikora
panowie: Jan Grygorczyk, Wojciech Sikora, Janusz Stolarkiewicz, Jacek Walentynowicz
3. Karo Mazurowe Zespołu Pieśni i Tańca ZAMOJSZCZYZNA Zamość
panie: Małgorzata Oleszczuk, Alicja Bełz, Anna Tybulczuk, Monika Hildebrand
panowie: Artur Sowiński, Bolesław Bełz, Dariusz Sosnowski, Krzysztof Kwalczuk
4. Karo Mazurowe Klubu Tańców Polskich MAKI i POWOJE przy Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej Kraków
panie: Agnieszka Boroń, Barbara Jantas, Elżbieta Boroń, Katarzyna Świątek
panowie: Marcin Boroń, Krzysztof Jantas, Czesław Boroń, Marcin Bigaj
Foto