XXIII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF ®
Wieliszew | 12-13 kwietnia 2024

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2013

2178
Za nami kolejny - trzynasty - taneczny weekend w Wieliszewie, w ramach którego po raz szósty gościliśmy Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich. Na parkiecie wieliszewskiej hali sportowej zaprezentowało się 360 tancerzy z kilkudziesięciu ośrodków tanecznych w kraju, w tym ci najlepsi z najlepszych. Tradycyjnie patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, sponsorem głównym wydarzenia był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a relacje telewizyjną z niedzielnych finałów mogliśmy oglądać na antenie TVP Warszawa.

W tym roku tradycyjne trzy dni parkietowych zmagań (11-12 i 14 kwietnia) w ramach konkursu (kategoria wiekowa 7-9 lat i kategorie B) oraz Mistrzostw Polski (kat. A), przepletliśmy sobotnimi (13 kwietnia) obchodami Jubileuszu 15-lecia Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”. Również w sobotę przeprowadzono IV Ogólnopolskie Warsztaty Taneczne, w których udział wzięła niemal setka podzielonych na trzy kategorie wiekowe tancerzy. Niespodzianką dla publiczności i urozmaiceniem zmagań był także piątkowy występ zespołu ludowego „Usins” z Salapsils na Łotwie - partnerskiej gminy Wieliszewa. Łotysze czarowali wdziękiem i profesjonalizmem, a bałtycki foklor okazał się nie tak odległy od słowiańskiego. Podsumowaniem tanecznego maratonu były niedzielne finały Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich oraz Konkurs Kar Mazurowych - rywalizacja polegająca na prezentowaniu układów tanecznych w wykonaniu 4 lub 8 par z danego zespołu jednocześnie, którą wygrali reprezentanci Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki’ z Krakowa (kat. 16-30 lat) oraz „Kuźni Artystycznej” przy Centrum Kultury Wilanów (kat. 30+). W Mistrzostwach Polski dominowali tancerze z Warszawy (10 par w finałach i 3 tytułu mistrzowskie), Krakowa (4 pary w finałach i 1 tytuł mistrzowski), Nowej Rudy (4 pary w finałach i 1 tytuł mistrzowski), Malborka (2 pary w finałach i 1 tytuł mistrzowski), Siemiatycz (4 pary w finałach), Zamościa (3 pary w finałach) i Wieliszewa (również 3 finałowe pary).

Reprezentanci Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”, mimo tegorocznej zmiany kategorii wiekowych na starsze, wypadli bardzo dobrze - dotychczas niepokonani na krajowych parkietach Jakub Rembelski i Aleksandra Misztal zajęli w swoim debiucie w kat. III (13-15 lat) 5. miejsce, zaś w kat. II (10-12 lat) 4. i 5. miejsce przypadły parom Radosław Wyszyński i Julia Leszczyńska oraz Miłosz Rynkowski i Kamila Kuskowska. Na etapie półfinałów start zakończyła para Bartosz Bisialski i Julia Szmyt (10 miejsce w kat. II). W sumie przed własną publicznością Wieliszewianie wystawili sześć par - dwie z nich występowały w czwartkowo-piątkowym konkursie: 4. miejsce w kat. IIB zajęła para Wiktor Jakóbczak i Alicja Bożek, zaś Jakub Wojno i Dagmara Fronczek zakończyli zmagania w półfinale konkursu (7. miejsce).

Nad 360 zawodnikami reprezentującymi 26 zespołów, czuwało 36 instruktorów i 50 opiekunów oraz 8 sędziów: sędzia ekspert Jan Łosakiewicz, sędzia ekspert dr Ryszard Teperek , sędzia ekspert dr Maria Kapczyńska, sędzia ekspert Jarosław Wojciechowski , sędzia konsultant Małgorzata Łosakiewicz, sędzia konsultant Mariusz Krupiński, sędzia konsultant Krzysztof Szyszko oraz sędzia skrutiner Marek Wieremiejko. Zapytany o podsumowanie czempionatu rozgrywanego w Wieliszewie po raz szósty, sędzia ekspert i Członek Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF dr Ryszard Teperek podkreślił, że impreza ta od lat uchodzi za wzorcową i realizującą ideę popularyzacji polskich tańców najpełniej - nie inaczej było w tym roku. - W Wieliszewie zawsze jest naj - skwitował jeden z największych autorytetów w dziedzinie tańców polskich w kraju.

Wieliszewski „Mazur” to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe o uznanej w kraju renomie, nawiązujące do tradycji polskich tańców narodowych, od 13 lat relacjonowane przez prasę lokalną, telewizje regionalne i ogólnopolskie Radio. Patronat honorowy rokrocznie pełnią ważne osobistości oraz instytucje państwowe i samorządowe. Wieliszew - jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, jednocześnie siedziba regionu centralnego (obejmującego województwa mazowieckie i łódzkie) Komisji ds. Tańców Polskich PS C.I.O.F.F. (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) - gościł już 12 edycji konkursu, w tym pięciokrotnie taneczne mistrzostwa Polski rozgrywane pod auspicjami Polskiej Sekcji CIOFF.

Głównym celem mistrzostw i konkursu jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa oraz rozbudzanie zainteresowań dzieci i młodzieży tą formą tańca. Podzielone na 7. kategorii wiekowych pary rywalizują więc na parkiecie w takich tańcach jak krakowiak, polka, mazur, kujawiak i oberek.

organizatorzy:
- Gmina Wieliszew
- Powiat Legionowski
- Ośrodek Kultury w Wieliszewie
- Referat Sportu Urzędu Gminy Wieliszew
- Zespół Tańca Ludowego PROMYKI Wieliszew
- Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego

patronat:
- Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF

patronat honorowy:
- Marszałek Województwa Mazowieckiego

patronat medialny:
- TVP Warszawa S.A.
- ECHO Powiatu Legionowskiego - gazeta bezpłatna
- miesięcznik Gazeta Wieliszewska
- portal LEGIO24.pl
- portal wolnasobota.pl

sponsor główny:
- Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

sponsorzy:
- Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.
- HERON Property Polska Sp. z o.o.
- SK BANK Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa
- BLISKA Stacja Paliw AgroTank Wieliszew
- Stolarnia CHABER Łajski
- Hurtownia VITA-Zdrój Łajski

Lista zespołów uczestniczących w XIII Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich

Wyniki XIII Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich WIELISZEW 2013

Wyniki XIII Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich MAZUR 2013

Wyniki KONKURSU KAR MAZUROWYCH rozgrywanych w ramach XIII Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich MAZUR 2013
Foto