XX Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich
Wieliszew, 17 - 18 września 2021

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2014

1463
W tym roku w dniach 4, 5 i 6 kwietnia Wieliszew był organizatorem XIV Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich (w Wieliszewie Mistrzostwa odbyły się już 7 razy) oraz XIV Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich (w Wieliszewie Konkurs odbył się 13 razy - pierwszy MAZUR odbył się w Wilanowie) pod wspólnym szyldem MAZUR.

MAZUR jest już marką rozpoznawalną w całej Polsce i wysoko oceniany przez Polską Sekcję CIOFF, czego dowodem jest przyznanie po raz czwarty z rzędu wieliszewskiemu ośrodkowi zaszczytu organizowania Mistrzostw Polski. W pierwszym MAZURZE 2001, który odbył się 15 i 16 grudnia 2001 roku wzięło udział 118 par z 14 ośrodków w kraju, w obecnym 175 par z 30 ośrodków.

W tegorocznej edycji w ciągu trzech dni tancerze rywalizowali:
- w piątek o punkty w Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich (kategoria I, IIB, IIIB, IVB i VB),
- w sobotę i niedzielę o medale w Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich (kategoria IIA, IIIA, IVA, VA, VI i VII),
- oraz w niedzielę w Konkursie Kar Mazurowych (po raz szósty w Wieliszewie) rozgrywanych w dwóch kategoriach: 16-30 lat i 30+.

Ponadto w sobotę odbyły się VI Ogólnopolskie Warsztaty Taneczne: Polskie Tańce Narodowe w Turniejach Tańca Polskiego. Tancerze kat. A i B szkolili się w czterech miejscach:
- w hali sportowej w Wieliszewie (kat. II: polka, krakowiak, prowadzenie Anna Lewandowska),
- w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Skrzeszewie (lat. III: oberek, prowadzenie Norbert Późniewski),
- w sali gimnastycznej w Liceum Ogólnokształcącym w Komornicy (kat. IV i V: mazur, prowadzenie Jan Łosakiewicz),
- w sali ośrodka CSK w Jachrance (kat. VI i VII: kujawiak, prowadzenie: Agnieszka Nagnajewicz).

Instruktorzy Ewa Miś-Krzemińska i Dariusz Skrzydlewski prowadzący wieliszewskie Promyki wystawili do MAZURA dwanaście par.
W kategorii I wystąpili: Kańkowski Marcin i Szmyt Zuzanna, Kamil Kańkowski i Milena Ignaciuk, Sawicki Julian i Stawinoga Alicja oraz Szymański Kamil i Barabasz Paulina (zakwalifikowali się do finału).
W kategorii II A wystąpili: Jakóbczak Wiktor i Bożek Alicja, Wyszyński Radosław i Leszczyńska Julia (zakwalifikowali się do finału), Bisialski Bartek i Szmyt Julia (zakwalifikowali się do finału).
W kategorii III B: Wojno Jakub i Fronczek Dagmara, Rembelski Jakub i Kowalik Julia (zakwalifikowali się do finału), Prokopowicz Mikołaj i Budniak Natalia.
W kategorii III A: Rynkowski Miłosz i Kuskowska Kamila (zakwalifikowali się do finału).
W kategorii IV B: Klimkiewicz Adrian i Zyska Adrianna (zakwalifikowali się do finału).

W tym roku po raz pierwszy zmagania tancerzy na MAZURZE 2014 były transmitowane na żywo i dostępne w internecie (24353 wejścia). Tak więc oprócz kilkuset widzów zgromadzonych w Hali Sportowej w Wieliszewie tańce oglądało 13418 internautów.

Zmagania obserwowało i oceniało 7 sędziów:
Sędzia główny - Jan Łosakiewicz (wiceprzewodniczący zarządu CIOFF, choreograf, dyrektor ZPiT UW „Warszawianka”), sędzia ekspert Hanna Chojnacka (choreograf i pedagog Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie), sędzia ekspert dr Ryszard Teperek
(członek prezydium PS CIOFF), sędzia ekspert Jarosław Wojciechowski, (przewodniczący komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF, choreograf, dyrektor artystyczny ZPiT Politechniki Warszawskiej), sędzia konsultant Małgorzata Łosakiewicz (członek Kolegium Sędziowskiego Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF, choreograf i pedagog ZPiT UW "Warszawianka"), sędzia konsultant Krzysztof Szyszko (członek PS CIOFF, v-ce przewodniczący komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF, choreograf i pedagog ZPiT „Małe Podlasie” z Siemiatycz), sędzia konsultant Mariusz Krupiński (komisarz Regionu Warmińsko-Mazurskiego komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF, choreograf ZPiT „Warmia” z Olsztyna), oraz sędzia skrutiner: Marek Wieremiejko.

Tak duża impreza nie mogła by się odbyć bez wsparcia sponsorów:
Sponsora głównego Mistrzostw - Operatorora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Partnera Mistrzostw - Zespółu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny
Sponsorów Mistrzostw - HERON Property Polska Sp. z o.o., TBS WIELISZEW sp. z o.o., PKS Polonus, Powiatu Legionowskiego, Usług Gastronomicznych - Janusz Rogoziński, Marketu Budowlanego CHEMKO.
Sponsorów kategorii - AG-Complex sp. z o.o., Windsor Palace Hotel & Conference Center****, ZPUH ZBROCH Usługi Transportowo-Drogowe, PSB Mini Mrówka – Wieliszew, Studio Grupa - Robert Krysiak, Stowarzyszenia Polska Sekcja CIOFF.
Patronat nad tegoroczną edycją MAZURA objęli:
Patronat merytoryczny - Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF,
Patronat medialny - TVP Warszawa S.A., Tygodnik Społeczno-Kulturalny Gazeta Powiatowa, miesięcznik Gazeta Wieliszewska, portal LEGIO24.pl, portal wolnasobota.pl.

Ponadto Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski ufundował nagrodę dla najmłodszej mistrzowskiej pary jako wyraz uznania dla organizatorów Mistrzostw w obchodzonym właśnie Roku Oskara Kolberga – wybitnego etnografa i badacza polskiego dziedzictwa kulturowego.

Oto finałowe wyniki:

XIV Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich MAZUR 2014:
Kategoria I:
1. Michał Knap i Klaudia Kozak – ZPiT POWIŚLE z Puław,
2. Jakub Weiss i Zofia Ciok – Zpit MALBORK z Malborka,
3. Grzegorz Galos i Wiktoria Trybek – KTP przy Fundacji im. Ks. Siemaszki z Piekar,
4. Michał Kułaga i Aniela Kapłon – ZPiT POWIŚLE z Puław,
5. Jakub Konachowicz i Małgorzata Łempicka – ZpiT MAŁE PODLASIE z Siemiatycz
6. Kamil Szymański i Paulina Barabasz – ZTL PROMYKI z Wieliszewa
Kategoria II B:
1. Mateusz Zych i Ela Gniewek – ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy,
2. Michał Seweryn i Emilia Bartuś – KTP MAKI I POWOJE z Krakowa,
3. Michał Sikora i Agnieszka Kudłek – KTP przy Fundacji im. Ks. Siemaszki z Piekar
4. Mikołaj Szafraniec i Julia Pater – MLZPiT KRAKOWIAK z Krakowa,
5. Franciszek Krupa i Hanna Czekanowska – ZpiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy,
6. Igor Bojarczuk i Agata Stodólska – ZpiT MALBORK z Malborka.
Kategoria III B:
1. Jakub Rembelski i Julia Kowalik – ZTL PROMYKI z Wieliszewa
2. Paweł Pasiut i Hania Szcześniak – ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy,
3. Rafał Sułtan i Weronika Ziółek – ZPiT POWIŚLE z Puław,
4. Karol Tracz i Weronika Cieślińska – ZPiT NOWA RUDA z Nowej Rudy,
5. Kajetan Raźny i Karolina Białek – ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy,
6. Jędrzej Jarosiński i Alicja Szlaska – ZPiT UW WARSZAWIANKA Warszawy.
Kategoria IV B:
1. Jakub Miksa i Zofia Peresada – ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy,
2. Adrian Klimkiewicz i Adrianna Zyska – ZTL PROMYKI z Wieliszewa,
3. Mateusz Żyłowski i Anna Rzyszkiewicz – ZTP z Józefowa.
Kategoria V B:
1. Michał Cichocki i Marta Waliszewska – WKTP z Poznania,
2. Kacper Wałaszewski i Hanna Mikulska – ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy,
3. Mateusz Kania i Katarzyna Bączek - UW WARSZAWIANKA z Warszawy
4. Szymon Grabowski i Klaudia Kowal – KTP MAKI I POWOJE z Krakowa,
5. Mateusz Pryk i Zuzanna Ciaćma – MLZPiT KRAKOWIAK z Krakowa,
6. Marcin fatla i Natalia Łuczyszyn – ZPiT STRZECHA z Trzemeszna.

XIV Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich MAZUR 2014:
Kategoria II A:
1. Szymon Sochociński i Zuzanna Ciok – ZPiT MALBORK z Malborka,
2. Dawid Kruciński i Weronika Czubak - ZPiT MALBORK z Malborka,
3. Kacper Cholewa i Zuzanna Grabek – ZPiT POWIŚLE z Puław,
4. Damian Szymeczki i Maja Kowalska – ZPiT MŁODY TORUŃ z Torunia,
5. Bartosz Bisialski i Julia Szmyt – ZTL PROMYKI z Wieliszewa,
6. Jarosław Wyszyński i Julia Leszczyńska - ZTL PROMYKI z Wieliszewa.
Kategoria III A:
1. Maciej Miś i Karolina Miskiewicz – ZPiT NOWA RUDA z Nowej Rudy,
2. Wojciech Szeweluk i Paulina Trochimiak – ZPiT MAŁE PODLASIE z Siemiatycz,
3. Mikołaj Mokrzyński i Katarzyna Mach – ZPiT ZAMOJSZCZYZNA z Zamościa,
4. Miłosz Rynkowski i Kamila Kuskowska – ZTL PROMYKI z Wieliszewa,
5. Karol Hildebrand i Joanna Ciuraszkiewicz – ZPiT ZAMOJSZCZYZNA z Zamościa,
6. Mateusz Pilecki i Barbara Nowak – KTP MAKI I POWOJE z Krakowa.
Kategoria IV A:
1. Jakub Raźny i Kamila Dreas – ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy,
2. Michał Grzejda i Aleksandra Aleksy – ZPiT MŁODY TORUŃ z Torunia,
3. Janusz Niewiarowski i Hanna Warszycka – ZPiT MAŁE PODLASIE z Siemiatycz,
4. Hubert Nowakowski i Gabriela Boratyńska – ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy,
5. Filip Zinkiewicz i Zuzanna Jachimczak – ZPiT MAŁE PODLASIE z Siemiatycz,
6. Dawid Kowalczuk i Katarzyna Mokrzyńska – ZPiT ZAMOJSZCZYZNA z Zamościa.
Kategoria V A:
1. Mateusz Szyszko i Pamela Piotrowska – ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy,
2. Konrad Grabowski i Magdalena Stelmaszewska – ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy,
3. Jan Balasiński i Hanna Jaworska – ZF WIELKOPOLANIE z Poznania,
4. Gabriel Raj i Paulina Łukanowska – ZPiT POWIŚLE z Puław,
5. Damian Tryniszewski i Karolina Kaczmarska – ZPiT MAŁE PODLASIE z Siemiatycz,
6. Michał Miś i Karolina Gmurczyk – ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy.
Kategoria VI:
1. Kamil Rząca i Anna Lewandowska – ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy,
2. Grzegorz Kucharyk i Anna Lamparska – ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy
3. Kamil Hydzik i Hanna Woźniak - ZPiT UJ SŁOWIANKI z Krakowa,
4. Jarosław Brudziuk i Żaneta Podobińska – ZPiT MALBORK z Malborka,
5. Paweł Krok i Aleksandra Kamińska – ZPiT UG JANTAR z Gdzńska,
6. Aleksandra Kamińska i Piotr Olejnik – ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy.
Kategoria VII:
1. Krzysztof Radziwiłłów i Ewa Brzostowska-Radziwiłłów – KUŹNIA ARTYSTYCZNA przy CKW z Warszawy,
2. Jacek Piątek i Małgorzata Piątek – ZPiT UG JANTAR z Gdzńska,
3. Marcin Boroń i Agnieszka Boroń – KTP MAKI I POWOJE z Krakowa,
4. Janusz Kozień i Lucyna Sławińska-Targosz – ZPiT DOBCZYCE z Dobczyc,
5. Jan Gicewicz i Małgorzata Gicewicz – KUŹNIA ARTYSTYCZNA przy CKW z Warszawy,
6. Eugeniusz Reczek i Hanna Reczek – KUŻNIA ARTYSTYCZNA przy CKW z Warszawy.

Rywalizację w Karach Mazurowych przeprowadzono jedynie w kategorii wiekowej 16-30 (zgłosiły się 3 zespoły).
Kategoria 16-30:
1. Karo Mazurowe ZPiT UJ SŁOWIANKI z Krakowa,
2. Karo Mazurowe ZPiT MAŁE PODLASIE z Siemiatycz,
3. Karo Mazurowe ZPiT UW WARSZAWIANKA z Warszawy.
W kategorii 30+ zgłoszono tylko jeden zespół z ZPT z Józefowa. Wobec braku rywali tancerze wystąpili jedynie w występie pokazowym.
Foto