XXIII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF ®
Wieliszew | 12-13 kwietnia 2024

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2017

2243
125 par z 28 ośrodków tanecznych z całej Polski przyjechało do Wieliszewa rywalizować w najważniejszym wydarzeniu w kalendarzu tańców polskich – XVII Konkursie i Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich MAZUR 2017. Przez dwa dni (8-9 kwietnia) w nowej hali sportowej przy Gimnazjum Gminnym w Wieliszewie rozbrzmiewały polki, krakowiaki, oberki, mazury i kujawiaki. Po raz kolejny, za sprawą towarzyszących Mazurowi warsztatów i sympozjum, w tajniki tańców polskich mógł się zagłębić każdy zainteresowany.
MISTRZOWSKI WIELISZEW

NOWE MIEJSCE
Nowe miejsce – hala sportowa przy Gminnym Gimnazjum im. Jana Pawła II – przyciągnęło jeszcze większą ilość zainteresowanych polskimi tańcami (dzięki większej kubaturze budynku oraz ustawieniu podestów udało się zwiększyć ilość miejsc siedzących na widowni), zdecydowanie przypadło do gustu także tancerzom, którzy chwalili komfortowe warunki i zaplecze obiektu. Dziękujemy Dyrektorowi Mirosławowi Sieradzkiemu i Zespołowi placówki za ciepłe przyjęcie i Państwa zaangażowanie!

GOSPODARZE, ORGANIZATORZY I GOŚCIE
Dwudniowe zmagania otworzył tradycyjnie gospodarz wydarzenia Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, wspomagany przez Przewodniczącego Rady Gminy Marcina Fabisiaka i współorganizatorów przedsięwzięcia – Wicestarostę Legionowskiego Jerzego Zaborowskiego oraz przedstawiciela Marszałka Województwa Mazowieckiego – Kierownika Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Artura Pozorka. Tegoroczny Mazur został bowiem wpisany do programu wydarzeń kulturalnych organizowanych w ramach Stolicy Kultury Mazowsza 2017, którą został ogłoszony Powiat Legionowski – projektu współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wśród gości, którzy w ciągu dwóch dni zaszczycali obecnością tegorocznego Mazura oraz brali udział w dekoracji zwycięzców tanecznych zmagań byli także: Przewodniczący Polskiej Sekcji CIOFF® Jerzy Chmiel oraz wiceprzewodniczący Jan Łosakiewicz, Dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury Beata Polaczyńska, przedstawicielki Instytutu Muzyki i Tańca – Marta Michalak i Monika Kaszewska, przedstawicielka PGNiG SA – Melania Walaszczyk, przedstawiciele sponsorów w tym sponsora generalnego HERON Property Polska – państwo Jan i Małgorzata Chudzyńscy, sponsorów Mistrzostw: TBS Wieliszew – Prezes Wojciech Piątkowski, RSJ HOUSE Sp. z o.o. – Prezes Zarządu Remigiusz Szlubowski, Delikatesów IKA z Michałowa-Reginowa – Agnieszka Groszek i Tomasz Kalisiak, AG-Complex – Wiceprezes Dariusz Żukowski, KRYSIAK Polska – Igor Pawlak, ZPUH ZBROCH – Katarzyna Fatyga, radni powiatowi, gminni i sołtysi (Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego Mirosław Kado, Członek Zarządu Powiatu Legionowskiego Michał Kobrzyński, Przewodniczący Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej Roman Mańk, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieliszew Artur Miętek i Jacek Kuciński, radny i jednocześnie sponsor Mazura Grzegorz Zbroch, radny Rafał Donarski, radny Andrzej Snopek, sołtysi Ludwik Żołek i Donata Karwańska). Wśród gości pojawili się również przyjaciele tańców polskich, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Jacek Banaszek oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Wieliszewie Mirosław Sieradzki, wieloletni kierownik gminnego referatu kultury i współzałożycielka ZTL „Promyki” Anna Siwiec oraz Członek Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dyrektor MOK w Józefowie Danuta Wojciechowska. Imprezę poprowadzili doskonale znani publiczności Mazura Tomasz Nowak i Jan Kłoczko, wspomagani przez czuwającego nad całokształtem dyrektora Dariusza Skrzydlewskiego, który w trakcie niedzielnych finałów otrzymał nie lada wyróżnienie - Diamentową Odznakę CIOFF, a więc najwyższe odznaczenie Polskiej Sekcji tej międzynarodowej folklorystycznej organizacji - gratulujemy!

WARSZTATY I SYMPOZJUM
„Mazur” to nie tylko widowiskowa rywalizacja najlepszych krajowych par na parkiecie hali sportowej w Wieliszewie – wzorem roku ubiegłego każdy zainteresowany mógł wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących. Taneczny weekend rozpoczęła w piątkowe popołudnie 8. edycja Ogólnopolskich Warsztatów Tanecznych, poprowadzonych przez specjalistów: Ewę Miś-Krzemińską (kat. II: Czy zatańczysz krakowiaka?), Norberta Późniewskiego (kat. III: A może oberek?), Piotra Woźniaka (kat. IV i V: Słowiańskie tango – od polskiego kujawiaka do argentyńskiego tanga) i Jana Łosakiewicza (kat. VI i VII: Od kujawiaka do mazura). Po warsztatach zainteresowanych polską kulturą ludową zaprosiliśmy na trzecią edycję Ogólnopolskiego Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe” – w tym roku poświęconemu krakowiakowi i jego miejscu w polskiej kulturze narodowej, które w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona poprowadzili uznani specjaliści uniwersyteccy. „Krakowiaka jako taniec ludowy, salonowy i sceniczny” oraz „Krakowiaka w ludowej tradycji muzycznej i twórczości kompozytorskiej” przybliżył dr hab. Tomasz Nowak (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego), zaś Jadwiga Koszutska (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie) opowiedziała o „Stroju krakowskim jako stroju narodowym Polaka”.

RYWALIZACJA
W 17. edycji Mistrzostw Polski dominowali co prawda tancerze z dwóch warszawskich zespołów (w sumie 12 par w finałach, z tego 10 par, 2 tytuły mistrzowskie i całe podium w kat. V reprezentowane przez tancerzy ZPiT UW „Warszawianka”), ale dystans między Warszawą a resztą kraju wyraźnie zmalał i pod nieobecność silnej w ubiegłym roku reprezentacji Małopolski do miana kolejnej regionalnej potęgi urosła stolica Wielkopolski – Poznań (8 par w finałach, 1 tytuł mistrzowski). Kolejne wyróżniające się ośrodki to Puławy (4 pary w finałach, 1 tytuł mistrzowski), Wieliszew (3 pary finałowe, 1 tytuł mistrzowski), Gdańsk (2 pary w finałach, 1 tytuł mistrzowski), Zamość (2 pary w finałach), oraz Kraków, Siemiatycze, Katowice, Olsztyn, Nowa Ruda i Lublin (po 1 parze w finałach MP). Puchar dla Najlepszej Pary kat. V ufundowany przez Małżonkę Prezydenta RP Agatę Kornhauser-Dudę, odebrała para Gabriel Raj i Karolina Kaczmarska z ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa. Najlepszym wykonaniem mazura popisała się inna „warszawiankowa” para – Jakub Raźny i Kamila Drzas, zaś tytuł wyróżniającej się pary w kat. VI przypadł jedynym w tym roku reprezentantom Krakowa – Kamilowi Hydzikowi i Annie Woźniak z KTP „Wataha”. Obie pary otrzymały Nagrody Specjalne ufundowane przez partnera Mistrzostw – ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który zaprosił tancerzy na tygodniowe warsztaty w swojej siedzibie w podkatowickim Koszęcinie. Pamiątkowe medale i nagrody pieniężne odebrali również instruktorzy mistrzowskich par.

W towarzyszącym czempionatowi, rozgrywanym w sobotnie przedpołudnie Konkursie dla par z najmłodszych kat. wiekowych (klasy IA, B i C – w związku z tylko jedną zgłoszoną parą w klasie IA, a więc najwyższej klasie kat. I wiekowej, rozegrano rywalizację w formule OPEN z udziałem par z klas B i C) triumfowali reprezentanci Olsztyna, Stawigudy i Siemiatycz, wyprzedzając pary z Dobczyc, Wieliszewa, Puław i Tołwina.

MAMY MISTRZÓW POLSKI!
Jak na tle roztańczonej Polski wypadli gospodarze – członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”? Instruktorzy Kamil Rząca i Dariusz Skrzydlewski wystawili dziesięć par rywalizujących zarówno w konkursie (kategoria wiekowa 7-9 lat) jak i Mistrzostwach Polski (pozostałe sześć starszych kat. wiekowych). Bezsprzecznie największym sukcesem „Promyków” jest Mistrzostwo Polski wywalczone we wspaniałym stylu przez Marcina Kańkowskiego i Zuzannę Szmyt (kat. II)! To trzeci tytuł mistrzowski w historii ZTL „Promyki”! O podium otarły się, zajmując 4. miejsca w swoich kategoriach, dwie kolejne „promykowe” pary – Jakub Rembelski i Julia Kowalik (kat. IV) oraz Wiktor Jakóbczak i Agnieszka Kowalik (kat. III). Dzięki tym wynikom Wieliszew może przez kolejny rok określać się mianem czwartego najsilniejszego ośrodka tańców Polskich (po Warszawie, Poznaniu i Puławach)! Do półfinału w kat. III dotarli Bartosz Bisialski i Julia Szmyt oraz Kamil Szymański i Paulina Barabasz (kat. II). 1/8 finału udało się z kolei osiągnąć startującym w kat. II Kamilowi Kańkowskiemu i Milenie Ignaciuk, Maciejowi Tobiaszowi i Jagodzie Rydelek, Filipowi Fabisiakowi i Wiktorii Wojciechowskiej oraz Bartoszowi Radzikowskiemu i Amelii Wronkiewicz. Świetnie wypadli nasi najmłodsi reprezentanci startujący w Konkursie dla kat. I: Dawid Jankowski i Natalia Biegalewska (4. miejsce w Polsce w rywalizacji OPEN oraz 2. w kat. IB). Gratulujemy!

WSPARCIE
Imprezę mistrzowskiej rangi podwarszawski Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS C.I.O.F.F obejmującego województwo mazowieckie – gościł po raz dziesiąty. Mazur 2017 uzyskał finansowe wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Projekt uzyskał również dofinansowanie ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Sponsorem generalnym Mistrzostw była w tym roku firma HERON Property Polska Sp z o.o., która od lat wspiera zarówno Mazura jak i inne wydarzenia kulturalne i sportowe w Gminie Wieliszew. Wśród partnerów Mistrzostw znalazły się: legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, od kilku sezonów fundujący warsztaty za najlepsze wykonanie mazura oraz Mazowiecki Instytut Kultury. Wydarzeniu patronował po raz kolejny taniecPOLSKA.pl – portal Instytutu Muzyki i Tańca, a nadzór merytoryczny pełniło tradycyjnie Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Puchar dla najlepszej pary w kat. V ufundowała z kolei Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda. Na publiczność, która przybyła w taneczny weekend 8-9 kwietnia do hali sportowej przy Gimnazjum Gminnym im. Jana Pawła II w Wieliszewie czekały nie tylko doznania artystyczne, ale również szansa wygrania cennych nagród ufundowanych przez lokalnych sponsorów – uczestnicy zabawy musieli wykazać się wiedzą na temat tańców polskich oraz historii wieliszewskiego Mazura, biorąc udział w kilku blokach konkursowych przeprowadzanych w sobotę i niedzielę, a przedsmak zabawy można było poczuć już w środę, czwartek i piątek na oficjalnym profilu Wójta Gminy Wieliszew w serwisie facebook. Tradycyjnie publiczność mogła zobaczyć wystawę fotograficzną, na której zgromadzono archiwalne zdjęcia z wszystkich edycji wieliszewskiego Mazura. Kolejna – 18. – już za rok!

MAZUR 2017 W LICZBACH
Nad zmaganiami 250 zawodników czuwało 40 instruktorów, około 60 opiekunów oraz 8 sędziów: sędziowie eksperci Jan Łosakiewicz (sędzia główny), Hanna Chojnacka, Jarosław Wojciechowski, Mariusz Krupiński i Norbert Późniewski, sędziowie konsultanci Katarzyna Bilska i Aleksandra Rolska oraz sędzia skrutiner Marek Wieremiejko. 140 tancerzy i tancerek wzięło udział w piątkowych Ogólnopolskich Warsztatach Tanecznych a około 70 zainteresowanych zgromadziło Ogólnopolskie Sympozjum. Według statystyk sobotnią relację na stronie www.mazur.wieliszew.pl śledziło 3671 internautów (do 185 użytkowników oglądało relację jednocześnie), w tym 3597 z Polski, 41 z Niemiec, 11 z Litwy, 7 ze Stanów Zjednoczonych, 4 z Wielkiej Brytanii. 58% widzów internetowych stanowiły kobiety, 42 % mężczyźni. Z kolei niedzielna transmisja zgromadziła przed komputerami / telewizorami / urządzeniami mobilnymi łącznie 3285 widzów (do 145 użytkowników jednocześnie), w tym 3219 z Polski, po 17 z Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz po 7 z Austrii, Belgii, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. 51% widzów stanowiły panie, zaś 49% panowie. Materiał telewizyjny na antenie Kuriera Mazowieckiego wyemitowała tradycyjnie TVP 3 Warszawa, Mazura relacjonowała również LTV Telewizja Legionowo.
Foto