XX Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich
Wieliszew, 17 - 18 września 2021

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

zaproszenie

2933
Szanowni Państwo

Za nami trudny rok i wymuszona znanymi nam wszystkim okolicznościami przerwa w organizacji wydarzeń kulturalnych w całym kraju. Ucierpiały zwłaszcza wydarzenia z udziałem publiczności odciętej od bezpośredniego kontaktu z kulturą w sumie na ponad rok. Korzystając ze zdobyczy cywilizacyjnych część działań kulturalnych przeniosła się do sieci, jednak jak już wiemy ta formuła nie zastąpi nam obcowania z kulturą na żywo, ogranicza również istotnie rywalizację sportową. Był to więc również rok przerwy w organizacji konkursów tańców polskich, zawieszono sezon tanecznych zmagań. Nie odbyła się również najważniejsza w kalendarzu tańców polskich impreza – XX Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich MAZUR 2020, zaplanowane pierwotnie 3-4 kwietnia 2020 r. a następnie w kolejnym wyznaczonym terminie 25-26 września 2020 r. Organizatorzy zdecydowali o rozegraniu XX edycji Mistrzostw Polski w roku 2021, niestety pierwszy
z założonych terminów (9-10 kwietnia 2021 r.) wobec kolejnej fali zakażeń i zachorowań również okazał się zbyt optymistycznym. Obecna sytuacja jest jednak znacząco różna od tej ubiegłorocznej – dysponujemy już bowiem narzędziem, które jest w stanie ograniczyć pandemię, a w rezultacie umożliwić nam powrót do znanego sprzed pandemii rytmu życia, w którym istotnym elementem była kultura i rywalizacja sportowa – na żywo, z udziałem publiczności.

Biorąc po uwagę powyższe, po konsultacjach z Komisją ds. Tańców Polskich PS CIOFF®, został ustalony nowy – wierzymy, że ostateczny – termin XX Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich MAZUR Wieliszew. To piątek-sobota 17-18 września 2021 r.

Chcielibyśmy pochwalić się, iż mimo niesprzyjających okoliczności – przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Zespołów Folklorystycznych CIOFF®, w roku 2020 udało się nam przeprowadzić szereg działań, które pozwolą z tym większym optymizmem i dumą zaprosić Państwa ponownie do Wieliszewa, by wspólnie cieszyć się rosnącym zainteresowaniem kultywowaniem naszego narodowego dziedzictwa, jakim są polskie tańce narodowe. W grudniu 2020 r. zorganizowaliśmy sympozjum poświęcone warstwie muzycznej tańców polskich oraz 20-leciu mistrzostw Polski i rozwojowi ruchu tańców polskich, przeprowadzając je w formule on-line z udziałem autorytetów zajmujących się polskimi tańcami narodowymi i specjalistów uniwersyteckich. W ramach tego zadania powstały również nowe aranżacje muzyczne tańców turniejowych, które udostępniliśmy a stronach Komisji ds. Tańców Polskich, i które zadebiutują wykonywane na żywo podczas Mistrzostw Polski we wrześniu 2021 r. w Wieliszewie. Zapraszamy Państwa serdecznie do relacji z sympozjum zamieszczonej w sieci – na kanale OK Wieliszew w serwisie youtube.com.

Chcielibyśmy również podkreślić, że MAZUR 2021 będzie okazją do świętowania ubiegłorocznego jubileuszu 50-lecia największej na świecie organizacji folklorystycznej CIOFF® – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – i jej Polskiej Sekcji. Okazją do podsumowań i świętowania tego jubileuszu, podobnie jak 20-lecia Mistrzostw Polski, będzie poświęcone im 7. Ogólnopolskie Sympozjum "Polskie Tańce Narodowe", na które zaprosimy wieczorem 17 września (w tym roku warsztaty nie odbędą się). Przypomnijmy, że celem, jaki przyświeca organizatorom i partnerom Mistrzostw, Konkursu oraz Sympozjum, są ochrona dziedzictwa narodowego, popularyzacja polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa oraz rozbudzanie zainteresowania dzieci i młodzieży tą formą tańca.

Jest dla nas wielkim zaszczytem móc gościć taneczny czempionat po raz trzynasty w 20-letniej historii rozgrywania Mistrzostw Polski w tej dziedzinie. Będzie to jednocześnie 18. Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich rozgrywany w Wieliszewie. Wynik ten świadczy o sympatii, kredycie zaufania i uznaniu dla dotychczas organizowanych edycji, jakim zostaliśmy obdarzeni przez ogólnopolskie środowisko taneczne. Mamy nadzieję, że po raz kolejny wyjadą Państwo z Wieliszewa pełni najlepszych wspomnień.

Wszystkie szczegóły dot. warunków uczestnictwa w konkursie oraz wydarzeniach towarzyszących, program, regulaminy znajdą Państwo zarówno na stronie www.mazur.wieliszew.pl, jak i PLATFORMIE TAŃCÓW POLSKICH PS CIOFF® pod adresem https://turnieje-tp.cioff.pl/, poprzez którą dokonają Państwo zgłoszenia do udziału w Konkursie i Mistrzostwach.

ZAPRASZAMY!

Wójt Gminy Wieliszew
Paweł Kownacki

Dyrektor Ośrodka Kultury w Wieliszewie
Dyrektor XX MP w TP MAZUR 2021
Dariusz Skrzydlewski
Foto