XX Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich
Wieliszew, 17 - 18 września 2021

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2011

1314
W dniach 8-10 kwietnia Gmina Wieliszew była gospodarzem XI Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich oraz XI Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich „MAZUR” 2011. W największej w powiecie imprezie tanecznej wzięło udział 160 par z 27 ośrodków z całego kraju.

Po raz czwarty Polska Sekcja CIOFF przyznała Wieliszewowi organizację Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich. Cała imprez została zaplanowana jako bez mała 3 dniowy maraton (odnosi się to zwłaszcza do 2 par, które w piątkowym Konkursie Tańców Polskich zdobyły prawo do startu w Mistrzostwach) i została objęta patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego.

8 kwietnia w XI Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich występy w Wieliszewie rozpoczęły pary z kategorii I, II B, IIIB, IVB i VB. Punktualnie o godz. 13.00 ruszyły eliminacje, ćwierćfinały, półfinały i wreszcie finały - obserwowane i punktowane przez 7 sędziów. Zgromadzeni widzowie gorąco oklaskiwali tańczących krakowiaki, polki, mazury, kujawiaki i oberki - szczególnie najmłodszych (kategoria I), którym się warto przyglądać, gdyż to spośród nich wyłonią się przyszli mistrzowie. Turniej zakończył się z opóźnieniem, dlatego też zaplanowane na piątkowy wieczór warsztaty zostały skrócone. Na 4 parkietach w Wieliszewie, Dębem i Jachrance tańcząca młodzież miała okazję ćwiczyć pod okiem najlepszych instruktorów (rekomendowanych przez Komisję ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF - Norberta Późniewskiego, Jarosława Wojciechowskiego, Jana Łosakiewicza i Mariusza Krupińskiego) spoza ośrodków w których dotychczas tańczyli.

Sobotę 9 kwietnia w całości wypełniły Mistrzostwa Polski. Ranek poświęcono na eliminacje, ćwierćfinały i półfinały klasy A. O 16.00 nastąpiło uroczyste otwarcie wieliszewskiej imprezy przez wójta Pawła Kowackiego. Wśród oficjalnych gości, którzy zasiedli w wydzielonym sektorze znaleźli się: Michał Szweycer reprezentujący Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego – wicemarszałkowie: Marcin Kierwiński i Krzysztof Strzałkowski oraz Starosta Powiatu Legionowskiego Jan Grabiec.

Tymczasem rywalizacja na parkiecie była niezwykle wyrównana. Nie zawiedli faworyci, wywodzący się z najsilniejszych ośrodków. „Warszawianka” wprowadziła do finałów 9 par, „Nowa Ruda” – 8, „Małe Podlasie”, „Warmia” oraz „Powiśle – 7.

W niedzielę 10 kwietnia pokazy mistrzów i rozdanie medali poprzedziła minuta ciszy w rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku (w ubiegłym roku w związku z katastrofą Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „MAZUR” 2010 został przerwany). Tego dnia mogliśmy również po raz III obserwować pokaz Kar Mazurowych – konkurencji wymagającej dużego doświadczenia, nienagannej techniki i wyrównanego składu.

Po raz kolejny wieliszewski „MAZUR” przygotowany pod okiem dyrektora Ośrodka Kultury w Wieliszewie i prowadzącego zespół „Promyki” Dariusza Skrzydlewskiego okazał się udaną imprezą. Atutem Wieliszewa jako ośrodka organizującego Konkursy czy Mistrzostwa Tańców Polskich są: liczna, wyrobiona publiczność, przestronna hala sportowa, oraz sprawna organizacja. Nie bez znaczenia jest fakt, że Wieliszew jest siedzibą regionu centralnego (obejmującego województwa mazowieckie i łódzkie) Komisji ds. Tańców Polskich PS C.I.O.F.F.

Organizatorami „MAZURA” byli: Urząd Gminy Wieliszew, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Zespół Tańca Ludowego PROMYKI Wieliszew, Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego oraz Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF.
„MAZUR” współfinansowany był ze środków: Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski,
Ponadto tegorocznej edycji „MAZURA” patronowali:
Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorz Schetyna
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Minister Edukacji Narodowej
Starosta Powiatu Legionowskiego

MAZURA 2011 sponsorowali: Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych PRZYJAŹŃ SA, Investim S.A., Hurtownia Vita Zdrój, Stolarnia Chaber, Agro Tank Stacja Paliw Wieliszew, SMLW w Legionowie, Warszawianka Hotel Centrum Kongresowe Spa w Jachrance.

Patronat medialny sprawowali: tygodnik lokalny Mazowieckie To i Owo, radio HOBBY 89.4 fm, miesięcznik Gazeta Wieliszewska, portal wolnasobota.pl, portal zegrze.waw.pl

WYNIKI

XI OGÓLNPOLSKI KONKURS PIEŚNI I TAŃCÓW POLSKICH „MAZUR” 2011

KATEGORIA I

1 - OKRUCIŃSKI DAWID i CZUBAK WERONIKA ZPiT „Malbork” Malbork
2 - HARASIMOWICZ SZYMON i GIERLICKA MAŁGORZTA ZPiT „Nowa Ruda” Nowa Ruda
3 - OCHOCIŃSKI SZYMONA i CIOK ZUZANNA ZPiT „Malbork” Malbork
4 - ŁAZOWSKI HUBERT i MOCZULSKA DOMINIKA ZPiT „Małe Podlasie” Siemiatycze
5 - ROMANIUK OLIWIA i ŁUKASIK OLIWIA ZPiT „Małe Podlasie” Siemiatycze
6 - CZĘŚCIK PATRYK i STEĆ ZUZANNA ZPiT :Sokołowianie” Sokołów Podlaski
----------------
11 - BISIALSKI BARTOSZ i SZMYT JULIA ZTL „Promyki” Wieliszew
18 - JAKÓBCZAK WIKTOR i BOŻEK ALICJA ZTL „Promyki” Wieliszew

KATEGORIA II B

1 - PILECKI MATEUSZ i NOWAK BARBARA MLZPiT „Krakowiak” Kraków
2 - MATYJAS MATEUSZ i SIDOR ALEKSANDRA ZPiT „Warmia” Olsztyn
3 - KUR BARTOSZ i SZULC ALICJA ZPiT „Warmia” Olsztyn
4 - TCHÓRZNICKI KACPER i SOBIESKA KRYSTYNA ZPiT „Sokołowianie” Sokołów Podlaski
5 - KRÓLAK WOJCIECH i GICEWICZ ALEKSADRA Kuźnia Artystyczna Wilanów
6 - PISARSKI MIKOŁAJ i WISZNIEWSKA ZUZANNA ZPiT „Warmia” Olsztyn
---------------
19 - WOJNO JAKUB FRONCZEK DAGMARA ZTL „Promyki” Wieliszew
25 - PROKOPOWICZ MIKOŁAJ i KARWŃSKA ALEKSANDRA ZTL „Promyki” Wieliszew
26 - RYNKOWSKI MIŁOSZ i KUSKOWSKA KAMILA ZTL „Promyki” Wieliszew

KATEGORIA III B

1 - KAMIŃSKI SZYMON i ANDRZEJCZAK ADA ZPiT „Warmia” Olsztyn
2 - NAWACKI KACPER i KOBIAŁKA ANNA ZPiT „Powiśle” Puławy
3 - MANDYŃSKI MATEUSZ i WALASEK OLGA ZPiT „Powiśle” Puławy
4 - BARSZCZ JAKUB i MOLENDA KAROLINA ZPiT „Powiśle” Puławy
5 - SKOCZEŃ DOMINIK i BUCZYŁO JUSTYNA ZPiT „Podlasiacy” Biała Podlaska
6 - SKORUPKA PIOTR i PRZEWOŹNIAK NATALIA ZPiT „Sokołowianie” Sokołów Podlaski

KATEGORIA IV B

1 - ZARZYCKI PATRYK i SKRZYPCZYK ALEKSANDRA ZPiT „Nowa Ruda” Nowa Ruda
2 - JANTAS ALEKSANDER i BOROŃ ALINA MLZPiT „Krakowiak” Kraków
3 - PLESZUK MARCIN i WARSZYCKA HANNA ZPiT „Małe Podlasie” Siemiatycze
4 - FENIK BARTŁOMIEJ i ZAWADZKA BEATA ZPiT „Powiśle” Puławy
5 - RZEPKOWSKI MACIEJ i SARAN ZPiT „Powiśle” Puławy
6 - RZESZUTEK PRZEMYSŁAW i GRENDA JOWITA ZPiT „Nowa Ruda” Nowa Ruda

KATEGORIA V B

1 - NETER ŁUKASZ i GOMÓŁKA JOANNA ZPiTUJ „Słowianki” Kraków
2 - NASKRĘT MARCIN i KUPCZYK MAŁGORZATA ZPiT „Strzecha” Trzemeszno
3 - CILIŃSKI KONRAD i ŚLIWIAK DOMINIKA ZPiT „Powiśle” Puławy
4 - PIOTROWSKI KAMIL i NOWAK ROKSANA ZPiT „Nowa Ruda” Nowa Ruda
5 - DACYNA MATEUSZ i STELMASZEWSKA MAGDALENA ZPiT „Nowa Ruda” Nowa Ruda
6 - WICHROWSKI FILIP i WOŁOSZ KATARZYNA ZPiT „Warmia” Olsztyn

XI MISTRZOSTWA POLSKI W TAŃCACH POLSKICH „MAZUR” 2011

KATEGORIA II A

1 - REMBESLKI JAKUB i MISZTLA ALEKSANDRA ZTL „Promyki” Wieliszew
2 - MIŚ MACIEJ i MIŚKIEWICZ KAROLINA ZPiT „Nowa Ruda” Nowa Ruda
3 - WILK SEBASTIAN i RADZIKOWSKA SYLWIA ZPiT „Sokołowianie” Sokołów Podlaski
4 - AFRYKAŃSKI SZYMON i PERESADA ZOFIA ZPiT „Warszawianka” Warszawa
5 - HILDEBRAND KAROL i CIURASZKIEWICZ JOANNA ZPiT „Zamojszczyzna” Zamość
6 - MOKRZYŃSKI MIKOŁAJ i BARANOWSKA ZOFIA ZPiT „Zamojszczyzna” Zamość

KATEGORIA III A

1 - NIEWIAROWSKI JANUSZ i DRZAS KAMILA ZPiT „Małe Podlasie” Siemiatycze
2 - RAŹNY JAKUB i ŻBIKOWSKA ALEKSNDRA ZPiT „Warszawianka” Warszawa
3 - FALAK MATEUSZ i BISIALSKA DOMINIKA ZTL „Promyki” Wieliszew
4 - NOWAKOWSKI HUBERT i SZYMCZAK PAULINA ZPiT „Warszawianka” Warszawa
5 - KOWALCZYK JAKUB i DRZAS JOANNA ZPiT „Małe Podlasie” Siemiatycze
6 - KNOLL KEVIN i CHRUSTEK DOMINIKA ZPiT „Nowa Ruda” Nowa Ruda

KATEGORIA IV A

1 - GARCZYŃSKI KAROL i STAŃCZAK KAROLINA ZPiT „Warszawianka” Warszawa
2 - RAJ GABRIEL i ŁUKANOWSKA PAULINA ZPiT „Powiśle” Puławy
3 - STAWSKI ROCH i KRÓL GABRIELA MLZPiT „Krakowiak” Kraków
4 - SZYSZKO MATEUSZ i SZULC AGATA ZPiT „Małe Podlasie” Siemiatycze
5 - SZEWELUK MICHAŁ i ŚWIDERSKA BEATA ZPiT „Małe Podlasie” Siemiatycze
6 - KAMIŃSKI TOMASZ i PIOTROWSKA PAMELA ZPiT „Nowa Ruda” Nowa Ruda

KATEGORIA V A

1 - RZĄCA KAMIL i LEWANDOWSKA ANNA ZPiT „Warszawianka” Warszawa
2 - JANKOWSKI MACIEJ i PRZYBOROWSKA KAROLINA ZPiT „Warszawianka” Warszawa
3 - CHYLEWSKI WOJCIECH i GOLBA KATARZYNA ZPiT „Warszawianka” Warszawa
4 - GRABOWSKI KONRAD i NAŁĘCZ ALEKSANDRA ZPiT „Kurpie” Ostrołęka
5 - NETER ŁUKASZ i GOMÓŁKA JOANNA ZPiTuj „Słowianki” Kraków
6 - HAWRYSZKIEWICZ DAMIAN i WITKA PAULINA ZPiT „Malbork” Malbork
-----------------
10 - PONTEK MATEUSZ i OSTROPOLSKA KATARZYNA ZTL „Promyki” Wieliszew

KATEGORIA VI

1 - DOŁHAŃ KAMIL i MADEJ JADWIGA ZPIT „Resovia Saltans” Rzeszów
2 - CZERWINSKI ŁUKASZ i MARZENA KACZMARCZYK Para niezrzeszona Puławy – Kraków
3 - PROTAZIUK TOMASZ i PROTAZIUK MAGDALENA ZPiTUW „Warszawianka” Warszawa
4 - KULIK ADRIAN i KRUCZEK ANNA KTPSSiEAF Siemaszki Kraków
5 - KOKOSZKO SŁAWOMIR i STOCKA KATARZYNA Para niezrzeszona Olsztyn
6 - GICEWICZ JAN i GICEWICZ MAŁGORZATA Kuźnia Artystyczna Wilanów

KATEGORIA VII

1 - RADZIWIŁÓW KRZYSZTOF i BRZOSTOWSKA-RADZIWIŁÓW EWA Kuźnia Artystyczna Wilanów
2 - RAŹNY TOMASZ i RAŹNY ANNA ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa
3 - MACHUL RYSZARD i KOZŁOWSKA EWA ZPiT „Warmia” Olsztyn
4 - JANTAS KRZYSZTOF i JANTAS BARBARA MLZPiT „Krakowiak” Kraków
5 - KACZOROWSKI JERZY i JAWORSKA-ZARĘBSKA ELŻBIETA ZPiT „Warmia” Olsztyn
6 - RECZEK EUGENIUSZ i RECZEK HANNA Kuźnia Artystyczna Wilanów
Foto