XXIII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF ®
Wieliszew | 12-13 kwietnia 2024

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2019

2195
Taneczna stolica - za nami 19. edycja Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich rozgrywanych w Wieliszewie
108 par (216 tancerzy) z 30 najważniejszych ośrodków tanecznych w kraju – najlepsi z najlepszych, rywalizowało w weekend 6-7 kwietnia na parkiecie hali sportowej przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich, a więc najważniejsze wydarzenie w kalendarzu tańców polskich, gościliśmy w Wieliszewie po raz dwunasty, a towarzyszyły mu organizowane 5 kwietnia ogólnopolskie warsztaty taneczne i sympozjum – w tym roku poświęcone polonezowi, w których uczestniczyć mógł każdy zainteresowany.

WARSZTATY I SYMPOZJUM
„Mazur” to nie tylko widowiskowa rywalizacja najlepszych krajowych par na parkiecie hali sportowej w Wieliszewie. Taneczny weekend rozpoczęła w piątkowe popołudnie 10. edycja Ogólnopolskich Warsztatów Tanecznych, poprowadzonych przez specjalistów: Norberta Późniewskiego (kat. II: „Polonez – czy zatańczysz go poprawnie?”), Kariny Warnel (kat. III: "Taniec ludowy, taniec jazzowy"), Jarosława Wojciechowskiego (kat. IV i V: „Kujawiak z oberkiem”) i Jana Galasińskiego (kat. VI i VII: „Mazur – podstawowe błędy”). Po warsztatach zainteresowanych polską kulturą ludową zaprosiliśmy na piątą edycję Ogólnopolskiego Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe” – w tym roku poświęconemu polonezowi, które w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona poprowadzili uznani specjaliści uniwersyteccy. Międzynarodową karierę poloneza w prelekcji zatytułowanej „Styl polski na dworze saskim w XVIII wieku” przedstawił dr hab. Szymon Paczkowski z Instytutu Muzykologii UW. Społeczno-kulturowe aspekty warszawskich salonów w XIX wieku omówiła w stylowo zatytułowanym wykładzie „Mnóstwo zabaw jest tu miłym powabem dla różnego stanu...” dr Aleksandra Kleinrok z Instytutu Muzyki i Tańca. Z kolei „Choreotechnikę chodzonego tańca polskiego i poloneza od XVII do XIX wieku” przybliżył dr hab. Tomasz Nowak z Instytutu Muzykologii UW. Jakkolwiek górnolotnie i specjalistycznie brzmiały tytuły poszczególnych części sympozjum, poprowadzone na zasadzie „trialogu” wykłady prezentowane były w sposób przystępny dla tanecznego laika i obfitowały w interesujące ciekawostki. Nad taką formułą czuwał nieoceniony dr hab. Tomasz Nowak, który zaledwie kilka miesięcy temu wydał na świat kolejną publikację, poświęconą... polonezowi.


GOSPODARZE I GOŚCIE
Dwudniowe zmagania otworzył tradycyjnie gospodarz wydarzenia Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, podkreślając że wyjątkowość dorocznych spotkań w Wieliszewie polega nie tylko na misji kultywowania polskiego dziedzictwa narodowego jakim są tańce polskie, ale również szczególnych relacjach które na przestrzeni 19 lat wyrosły na linii gospodarze – mieszkańcy i władze Gminy Wieliszew oraz goszczący w Wieliszewie tancerze i środowisko taneczne z niemal każdego zakątka kraju. Wśród gości, którzy w ciągu dwóch dni zaszczycali obecnością tegorocznego Mazura oraz brali udział w dekoracji zwycięzców tanecznych zmagań byli: w imieniu współorganizatora – Mazowieckiego Instytutu Kultury Kierownik Działu Edukacji Norbert Poźniewski; w imieniu współorganizatora – Powiatu Legionowskiego radni powiatowi Grzegorz Zbroch i Izabela Kownacka – wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Powiatu Legionowskiego; w imieniu partnera Mistrzostw Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – Kierownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej Michał Mazur. Nie zabrakło przedstawicieli sponsorów: TBS Wieliszew reprezentował prezes Wojciech Piątkowski, AG-Complex – Wiceprezes Dariusz Żukowski, KRYSIAK Polska – Michał Dudek, ZPUH ZBROCH – Grzegorz Zbroch i Krystyna Fatyga, AleFolk.pl – Aleksandra Nałęcz, Buro Rachunkowe – Wioletta Rydelek. Pojawili się również przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i lokalnego: radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska, Wicedyrektor ds. Usług Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy Artur Pozorek, Przewodniczący Rady Gminy Wieliszew Marcin Fabisiak, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieliszew Jacek Kuciński, radny Rafał Donarski, sołtysi Sylwia Kuska, Donata Karwańska, Sławomir Bańbura i Ludwik Żołek, Zastępca Wójta Gminy Wieliszew Magdalena Radzikowska, Sekretarz Gminy Wieliszew Agnieszka Mitjans-Szałapska, Skarbnik Gminy Wieliszew Magdalena Sobczak, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Jacek Banaszek i przedstawiciele oświaty – Dyrektor SP nr 2 w Wieliszewie Mirosław Sieradzki, Dyrektor SP nr 1 w Wieliszewie Magdalena Penkalska, Dyrektor SP w Janówku Katarzyna Zabijak, a także proboszcz wieliszewskiej parafii ks. Grzegorz Kucharski. Imprezę poprowadzili Tomasz Nowak i Paweł Skalski, wspomagani przez czuwającego nad całokształtem dyrektora Dariusza Skrzydlewskiego.

Niedzielne finały były okazją do wręczenia przyznanych po raz pierwszy przez Komisję ds. Tańców Polskich najlepszym parom tanecznym w kraju odznak S, które z rąk Wiceprzewodniczącego Zarządu CIOFF® i Przewodniczącego Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF® Jarosława Wojciechowskiego odebrali: Konrad Grabowski i Magdalena Stel maszewska (ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa), Jakub Raźny i Kamila Drzas (ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa), Michał Baran i Alicja Wojciechowska (ZPiT „Kortowo” UW-M w Olsztynie), Modestas Taškinas i Oleksandra Kurashkevych (ZPiT UG „Jantar” z Gdańska), Maciej Ślęczka i Katarzyna Serwińska (KTP „Maki i Powoje” z Krakowa).


Tradycyjnie asumptem wręczono również stypendia sportowe ufundowane przez Gminę Wieliszew, które otrzymali: Konrad Burawski (kolarstwo torowe), Piotr Cichocki (żeglarstwo), Michał Dominiak (taekwondo / kickboxing), Maciej Dukielski (pięciobój nowoczesny), Zuzanna Gajda (lekka atletyka), Bartosz Grabarczyk (modelarstwo lotnicze), Sylwia Kaliś (kickboxing), Zuzanna Kubicka (biegi), Szymon Pacuła (taekwondo), Alicja Pakuła (pływanie), Filip Piotrowski (lekka atletyka i biegi), Aleksandra Reks (triathlon), Aleksandra Szaturska (kolarstwo MTB), Jacek Żytowiecki (kolarstwo torowe). Gratulujemy!


RYWALIZACJA
W 19. edycji Mistrzostw Polski dominowali tancerze ZPiT UW „Warszawianka” (w sumie 11 par w finałach, w tym 3 tytuły mistrzowskie, 2 wicemistrzowskie i 1 drugich wicemistrzów). Drugą pozycję w kraju z 4 parami w finałach osiągnął kolejny uniwersytecki zespół – Wielkopolski Klub Tańców Polskich przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (miejsca 1, 2, 3 i 6). Kolejne zespoły do finałów wprowadzały swoich reprezentantów po 2 razy: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza w Warszawie (miejsca 1 i 2), ZPiT „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna (miejsca 2 i 5), ZPiT „Warmia” Olsztyn (również miejsca 2 i 5), ZPiT „Dobczyce” (miejsca 3 i 4), ZPiT „Jantar” UG Gdańsk (również miejsca 3 i 4), ZPiT „Małe Żuławy” Stare Pole (miejsca 3 i 5), ZPiT „Zamojszczyzna” Zamość (miejsca 4 i 5), ZTL „Promyki” Wieliszew (dwa miejsca 6). Tylko raz ale za to na najwyższym stopniu podium zameldował się w finale ZPiT „Malbork” 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Również raz – zdobywając srebro – w finałach wystąpili Niekrzesani z Katowic (małżeński duet), ZPiT „Beskid” z Bielska-Białej (miejsce 5) oraz Kameralna Pracownia Tańca Gmina Stawiguda (miejsce 6).


Puchar dla Najlepszej Pary kat. V ufundowany przez Małżonkę Prezydenta RP Agatę Kornhauser-Dudę, odebrała drugi rok z rzędu para Jakub Raźny i Kamila Drzas z ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa. Para ta otrzymała również pierwszą z Nagród Specjalnych ufundowanych przez partnera Mistrzostw – ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (w sumie po raz trzeci), który zaprosił tancerzy na tygodniowe warsztaty w swojej siedzibie Koszęcinie. Druga nagroda przypadła zwycięzcom rywalizacji w kat. VI – Konrad Grabowski i Magdalena Stelmaszewska z ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa.


PROMYKI W OKROJONYM SKŁADZIE
Instruktorzy Kamil Rząca i Dariusz Skrzydlewski wystawili tym razem sześć par rywalizujących w kategoriach mistrzowskich (w roku ubiegłym było ich w sumie 10). Był to efekt m.in. poważnej kontuzji, która zaledwie na tydzień przed Mazurem wykluczyła z rywalizacji najlepszą obecnie „promykową” parę i jednych z faworytów do podium w kat. III – Marcina Kańkowskiego i Zuzannę Szmyt, broniących tytułu wicemistrzowskiego sprzed roku. Największymi sukcesami „Promyków” były dwa szóste miejsca w finałach osiągnięte przez ubiegłorocznych wicemistrzów w kat. IV Jakuba Rembelskiego i Julię Kowalik (pierwszy rok startów w kat. V) oraz Bartosza Bisialskiego i Julię Szmyt (kat. IV). Również w kat. IV do półfinałów dotarli Wiktor Jakóbczak i Agnieszka Kowalik (miejsca 8-9. po półrocznej przerwie w treningach). W kat. II do półfinałów awansowała para Dawid Jankowski i Natalia Biegalewska zajmując 10. miejsce w Polsce i pnąc się kolejny rok wyżej w turniejowej tabeli (w przyszłym sezonie finał?). W kat. III miejsce 13. osiągnęła para Maciej Tobiasz i Jagoda Rydelek zaś na miejscach 16-17 uplasowała się para Kamil Szymański i Paulina Barabasz (pierwszy rok startów w wyższej kat. wiekowej).


CENNE WSPARCIE
Mazura od lat wspierają przyjaciele polskiego folkloru – instytucje rządowe i samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Głównymi organizatorami współfinansującymi Mistrzostwa były samorządy Gminy Wieliszew i Powiatu Legionowskiego oraz Mazowiecki Instytut Kultury wspierający Mazura od wielu edycji. Sponsorem generalnym Mistrzostw była firma HERON Property Polska Sp z o.o., sponsorem głównym Mistrzostw zaś przedsiębiorstwo Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA. Mazur uzyskał po raz kolejny finansowe wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Tradycyjnie wydarzeniu partnerowała legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Puchar dla najlepszej pary w kat. V ufundowała po raz czwarty Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Nadzór merytoryczny pełniło tradycyjnie Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, zaś wsparcia medialnego udzielił taniecPOLSKA.pl – portal Instytutu Muzyki i Tańca.


Na publiczność, która przybyła w taneczny weekend 6-7 kwietnia do hali sportowej przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie czekały nie tylko doznania artystyczne, ale również szansa wygrania cennych nagród ufundowanych przez lokalnych sponsorów – uczestnicy zabawy musieli wykazać się wiedzą na temat tańców polskich, historii wieliszewskiego Mazura i zespołu „Promyki” a także ciekawostek dot. sponsorów. Przedsmak zabawy można było poczuć już w tygodniu poprzedzającym Mazura biorąc udział w konkursie na oficjalnym profilu Ośrodka Kultury w Wieliszewie w serwisie Facebook. Tradycyjnie publiczność w hali mogła zobaczyć wystawę fotograficzną, na której zgromadzono archiwalne zdjęcia z wszystkich dotychczasowych 18. edycji wieliszewskiego Mazura.


MAZUR 2019 W LICZBACH
Nad zmaganiami 216 zawodników czuwało 39 instruktorów, ponad 60 opiekunów oraz 8 sędziów: sędziowie eksperci – Jarosław Wojciechowski (sędzia główny), Hanna Chojnacka, Mariusz Krupiński i Norbert Późniewski, sędziowie konsultanci – Małgorzata Łosakiewicz, Danuta Wojciechowska i Krzysztof Szyszko oraz sędzia skrutiner – Marek Wieremiejko. 80 tancerzy i tancerek wzięło udział w piątkowych Ogólnopolskich Warsztatach Tanecznych a około 50 zainteresowanych zgromadziło Ogólnopolskie Sympozjum. Według statystyk sobotnią relację na portalu youtube śledziło w sumie 4045 internautów (2049 przed południem i 1996 po południu). Z kolei niedzielna transmisja zgromadziła przed urządzeniami mobilnymi (56%) / komputerami (33%) / telewizorami (7%) / tabletami (3%) / konsolami do gier (1%) łącznie 3138 widzów. Największym zainteresowaniem Mazur cieszył się wśród internautów w przedziale wiekowym 34-44 lata (28%) oraz 18-24 lata (27%), nieco mniejszym wśród 25-34-latków (19%) i w wieku 45-54 lat (15%), pozostałe przedziały wiekowe zgromadziły w sumie 11% (nieletni i powyżej 55 roku życia). Większość widzów stanowiły kobiety (w zależności od przedziału wiekowego od 54 do 76%). 4363 odsłon zanotowano z Polski, 31 z Brazylii, 13 z Belgii i 12 z Wielkiej Brytanii.


Mazura 2019 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

organizatorzy Mistrzostw:
- Gmina Wieliszew: Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II,
Zespół Tańca Ludowego „Promyki” Wieliszew, Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego
- Powiat Legionowski
- Mazowiecki Instytut Kultury

sponsor generalny Mistrzostw:
- HERON Property Polska Sp z o.o.

sponsor główny Mistrzostw:
- Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA

partner Mistrzostw:
- Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

patronat merytoryczny:
- Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®

sponsorzy Mistrzostw:
- Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.
- AleFolk.pl
- KAWA365
- Windsor Hotel **** w Jachrance
- Delikatesy IKA z Michałowa-Reginowa
- WR Wioletta Rydelek biuro rachunkowe
- Ars Garden - Centrum Dekoracji Ogrodów i Wnętrz w Wieliszewie
- RSJ HOUSE Sp. z o.o.
- AdRepublic – sponsor Zespołu Tańca Ludowego PROMYKI

sponsorzy poszczególnych kategorii:
- Stowarzyszenie PS CIOFF®
- AKCES Dance
- AG Complex Sp. z o.o.
- KRYSIAK Polska
- INVESTIM SA – Producent Architektury Miejskiej
- ZBROCH – beton i wyroby betonowe
- PSB Mini Mrówka Wieliszew

wsparcie medialne:
- taniecPOLSKA(pl)

patroni medialni:
- Gazeta Powiatowa
- Gazeta Wieliszewska
- Mazowieckie To i Owo
- Legio24.pl
- Telewizja Legionowo LTV
- Miejscowa na weekend
- Kurier – Informator Powiatu Legionowskiego

sponsorzy konkursu dla publiczności:
- Hotel Narvil Conference & Spa Serock
- Ars Garden – Centrum Dekoracji Ogrodów i Wnętrz w Wieliszewie
- Dynioland – Farma Smyków w Wieliszewie
- Klewer Group
- ANNEVELL World of Visage
- Aleksandra Kozibąk Make Up Artist
- LADIDA - sztuka upiększania twarzy Legionowo
- Magda Sałęga nails lashes brows
- ŚWIADOMA – Treningi Personalne Zajęcia Grupowe Dietetyka
- Sowy Słodki Świat – pracownia tortów artystycznych
- Bar Po Staremu Łajski
- Pizzeria Topolino Wieliszew
- Złoty Okoń Serock – restauracja, sklep, catering
- Mini Market Izabela Bisialska
- Kwiaciarnia Rose Wieliszew
- PAPIRUS art. szkolne i biurowe Wieliszew
- SŁAWEK – mobilna wypożyczalnia kajaków w Topolinie

wsparcie:
- SP nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Legionowie

Dziękujemy wszystkim!
Foto