XXIII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF ®
Wieliszew | 12-13 kwietnia 2024

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2021

1016
Po raz trzynasty w historii Wieliszew stał się taneczną stolicą kraju! 17-18 września w hali sportowej SP nr 2 odbyła się 20. edycja Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich. Edycja szczególna, bo organizowana po przeszło dwuletniej przerwie i w reżimie sanitarnym spowodowanym wciąż trwającą pandemią. Zmagania 128 najlepszych par tanecznych reprezentujących 28 ośrodków z całego kraju, można było również zobaczyć on-line – transmisja na żywo w serwisie youtube.com miała w sumie ponad 10 tys. wyświetleń!
Mistrzowie Polski ad 2021:
Kat. II: Nina Golba i Mikołaj Zastróżny – Zespół Tańca Polskiego „Wronki” z Wronek
Kat. III: Zuzanna Szmyt i Marcin Kańkowski – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa
Kat. IV: Bartłomiej Spirka i Zofia Kulka – Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” z Poznania
Kat. V: Kamila Kołodko i Jakub Teperek – Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” z Warszawy
Kat. VI: Magdalena Stelmaszewska i Mateusz Szyszko – Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” z Warszawy
Kat. VII: Anna Fedyniak-Kołodziej i Grzegorz Kołodziej – Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” z Gdańska
Kat. VIII: Agata Nowak i Kazimierz Korczyk – Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska-Białej

Po raz pierwszy
Po raz pierwszy Mistrzostwa Polski objęły rywalizację w 7 kategoriach wiekowych (dotychczas 6), bowiem odpowiadając na rosnące doświadczenie i wiek tancerzy, postanowiono dokooptować do rywalizacji kat. VIII (pow. 55 lat). Najmłodsi tancerze (7-9 lat) rywalizowali tradycyjnie w ramach Ogólnopolskiego Konkursu rozgrywanego w piątkowe popołudnie. Po raz pierwszy również zmagania tancerzy oceniało tak liczne grono sędziowskie – w sumie 19 jurorów! Preludium nowej formuły było transmitowane na żywo w internecie, czwartkowe losowanie, w którym wybrano składy jury sędziujące daną kategorię. 20. edycja MP była również pierwszą, w której pojawiła się nowa turniejowa muzyka. Nowe kompozycje autorstwa Przemysława Marcyniaka, obok dotychczasowych Witolda Jarosińskiego, pozwoliły urozmaicić zmagania, co w trakcie 2-dniowej rywalizacji staje się istotne nie tylko dla tancerzy i publiczności, ale także przygrywających na żywo muzyków. 7. Ogólnopolskie Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe”, tym razem adresowane jedynie do uczestników zmagań,

Jubileusz 50-lecia CIOFF®
Mazur 2021 był również okazją do świętowania jubileuszu 50-lecia CIOFF® – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (i jej Polskiej Sekcji), największej na świecie organizacji folklorystycznej. Z rąk wiceprzewodniczących jej Polskiej Sekcji – Jana Łoskiewicza i Jarosława Wojciechowskiego – pamiątkowy medal w uznaniu zasług dla promocji polskiej kultury ludowej i narodowego dziedzictwa, odebrali polscy członkowie założyciele, zaś w imieniu społeczności Gminy Wieliszew (po raz trzynasty goszczącej Mistrzostwa Polski) Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki! Wręczono także, przyznane przez Komisję ds. Tańców Polskich, awanse i nominacje sędziowskie.

MAZUR 2021 w liczbach
Nad zmaganiami 256 zawodników czuwało 32 instruktorów reprezentujących 27 zespołów tanecznych i 1 parę niezależną. Towarzyszyło im 51 opiekunów, a zmagania oceniało 19 sędziów. Łączna liczba wyświetleń czterech bloków transmisji on-line na kanale OK Wieliszew w serwisie youtube.com wyniosła ponad 12 tyś. Czwartkowe losowanie składów sędziowskich wyświetlono ponad tysiąc razy, zmagania w ramach konkursu i piątkowe eliminacje ponad 4600 wyświetleń, sobotnie półfinały ponad 2700 razy a zmagania finałowe i dekorację MP ponad 3600. 60% odbiorców transmisji stanowiły panie, 40% panowie. Największym zainteresowaniem w poszczególnych przedziałach wiekowych transmisja cieszyła się wśród: 18-24 lata (32%), 35-44 lata (23%), 25-34 lata (17%), 45-54 lata (13%), 65+ (10%) i 55-64 lata (4%); najmniejszym (poniżej 1%) wśród najmłodszych (13-17 lat). Transmisję śledzono w Polsce i za granicami, m.in. w Niemczech, na Litwie, w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Indiach!

Przyjaciele Mazura
Mazura tradycyjnie wsparli przyjaciele polskiego folkloru – instytucje samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Głównymi organizatorami współfinansującymi wydarzenie były samorządy Gminy Wieliszew i Powiatu Legionowskiego oraz Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®, a partnerowała im Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”. Od lat sponsorem generalnym Mistrzostw jest w firma HERON Property Polska Sp. z o.o. Po raz pierwszy sponsorem głównym Mistrzostw zostały TZF – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A. Mazura wsparło wiele przedsiębiorstw działających na terenie Gminy Wieliszew, pełniąc tytuły Sponsorów Mistrzostw oraz Sponsorów poszczególnych kategorii. Patronat medialny nad Mazurem objęło Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie oraz lokalne tytułu prasowe i serwisy informacyjne. Wsparcia medialnego udzielił tradycyjnie portal Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – taniecPOLSKA(pl). Po raz piąty puchar dla najlepszej pary w kat. V ufundowała Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda – trofeum to przypadło Jakubowi Teperkowi i Kamili Kołodko z ZPiT UW „Warszawianka”. Po raz kolejny partnerem Mazura była legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który ufundował nagrody specjalne w postaci warsztatów w swojej siedzibie w Koszęcinie. Jedno z zaproszeń, triumfując w kat. III, wywalczyli dla ZTL „Promyki” Zuzanna Szmyt i Marcin Kańkowski! Drugim wyróżnionym zespołem był ZPiT „Beskid”, którego reprezentanci wygrali zmagania w kat. VIII.

organizatorzy Mistrzostw:
- Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®
- Gmina Wieliszew, Ośrodek Kultury w Wieliszewie
- Powiat Legionowski

patronat honorowy:
- Polski Komitet ds. UNESCO

partnerzy Mistrzostw:
- Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
- Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie

sponsor generalny Mistrzostw:
- HERON Property Polska Sp z o.o.

sponsor główny Mistrzostw:
- TZF – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A.

sponsorzy Mistrzostw:
- AleFolk.pl
- Ars Garden – Centrum Dekoracji Ogrodów i Wnętrz w Wieliszewie
- ProKoncept. Mariusz Borzewski
- Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.

sponsorzy poszczególnych kategorii:
- Stowarzyszenie PS CIOFF®
- Market CHEMKO
- PSB Mini Mrówka Wieliszew
- INVESTIM SA – Producent Architektury Miejskiej
- AG Complex Sp. z o.o.
- KRYSIAK Polska
- Biuro Rachunkowe Wioletta Rydelek
- Delikatesy IKA w Michałowie-Reginowie

patronat medialny:
- Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie 25 lat
- Gazeta Powiatowa
- Gazeta Wieliszewska
- Kurier Powiatu Legionowskiego
- LEGIO24.PL
- Mazowieckie To i Owo
- Miejscowa na Weekend

wsparcie medialne:
- taniecPOLSKA(pl)

Operacja realizowana w ramach „Wsparcia na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem w zakresie Zachowania dziedzictwa lokalnego.

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

OKW 2021®
Foto