XXII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich
Wieliszew | 21-22 kwietnia 2023

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2022

714
Za nami 21. edycja najważniejszego wydarzenia w kalendarzu tańców polskich – Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich odbyły się w Wieliszewie po raz czternasty. W upalną sobotę 25 czerwca, w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliszewie rywalizowało 106 najlepszych par tanecznych reprezentujących 26 ośrodków z całego kraju. Oklaskiwała je na żywo liczącą pół tysiąca publiczność, a relacja live w serwisie youtube uzyskała ponad 3 tys. wyświetleń.
Po pandemicznej przerwie Mazur wciąż nie może powrócić do swojego tradycyjnego kwietniowego terminu. W ubiegłym roku Mistrzostwa Polski zorganizowano we wrześniu. Czerwcowy termin tegorocznej edycji pozwolił uczestnikom nadrobić zimowe zaległości (kolejna przerwa w treningach) i w pełni przygotować się do najważniejszego w roku konkursu.

Taneczny weekend w stolicy polskich tańców AD 2022 rozpoczęliśmy od przygotowania teoretycznego, a więc odbywających się w piątek 24 czerwca warsztatów dla młodych tancerzy i tancerek z kat. I-III oraz sympozjum dla pozostałych kategorii wiekowych i każdego chętnego (wstęp był wolny), w tym roku poświęconemu praktyce instruktorskiej w polskich tańcach narodowych. Sobotnie Mistrzostwa Polski objęły rywalizację siedmiu kategorii wiekowych (II-VIII), którym towarzyszyły zmagania najmłodszych (kat. I 7-9 lat) w ramach ogólnopolskiego konkursu. Na parkiecie zobaczyliśmy tancerzy z Bielska-Białej, Dobczyc, Gdańska, Głuska, Krakowa, Lublina, Malborka, Olsztyna, Poznania, Puław, Siemiatycz, Stalowej Woli, Starego Pola, Stawigudy, Szczecina, Tołwina, Torunia, Warszawy, Wronek, Zamościa oraz gospodarzy z Wieliszewa. Najlepsze polskie taneczne pary rywalizujące o miano Mistrzów Polski w polce, krakowiaku, oberku, mazurze i kujawiaku, oceniało jury liczące 18 sędziów tańców polskich na czele z sędzią głównym mistrzostw – Janem Łosakiewiczem. W trakcie zmagań finałowych zawodnikom przygrywała orkiestra folklorystyczna pod kierownictwem Przemysława Marcyniaka. Tradycyjnie turniej mistrzowski był okazją do rozdania nagród rankingowych Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF® za rok ubiegły. Z kolei przedstawiciele prezydium Polskiej Sekcji CIOFF®, z okazji kończących się obchodów 50-lecia tej organizacji, wręczyli pamiątkowe medale i podziękowania osobom i instytucjom wspierającym ruch polskich tańców narodowych. Internetową transmisję ze zmagań urozmaicało studio telewizyjne, w którym rejestrowano wywiady z uczestnikami, organizatorami oraz gośćmi. Łączna liczba wyświetleń obu bloków transmisji on-line na kanale OK Wieliszew w serwisie youtube.com wyniosła ponad 6 tyś. Największym zainteresowaniem transmisja cieszyła się w przedziale wiekowym 18-24 lata, 60% jej odbiorców stanowiły panie. Transmisję śledzono (najczęściej na smartfonach) w Polsce i za granicą, m.in. we Francji, w Hiszpanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie oraz Wielkiej Brytanii.

Mistrzowie Polski AD 2022
kat. II: Miłosz Anioł, Karolina Kalemba – Zespół Tańca Polskiego „Wronki”
kat. III: Juliusz Zabrocki, Zofia Ciok – ZPiT „Małe Żuławy” z Starego Pola
kat. IV: Jakub Iwańczyk, Maria Toboła – ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
kat. V: Jakub Teperek, Kamila Kołodko – ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
kat. VI: Mateusz Szyszko, Magdalena Stelmaszewska – ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
kat. VII: Marcin Naskręt, Marta Strzelewicz – Wielkopolski Klub Tańców Polskich z Poznania
kat. VIII ex aequo: Jacek Piątek, Małgorzata Piątek – ZPiT Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”; Grzegorz Krzyżanowski, Katarzyna Sztylka – Wielkopolski Klub Tańców Polskich z Poznania

Ważne wsparcie
Mazura od lat wspierają przyjaciele polskiego folkloru – instytucje państwowe, samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Tegoroczną edycję dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Od lat sponsorem generalnym Mistrzostw jest w firma HERON Property Polska Sp. z o.o. Po raz drugi sponsorem głównym Mistrzostw były TZF – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A. Głównymi organizatorami współfinansującymi wydarzenie zaś samorządy Gminy Wieliszew, Województwa Mazowieckiego i Powiatu Legionowskiego oraz Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®. Partnerowały im Polska Organizacja Turystyczna i Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”. Partnerem Mazura 2022 jest od lat legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, i tym razem fundując nagrody specjalne w postaci warsztatów w swojej siedzibie w Koszęcinie. Po raz szósty puchary dla najlepszej pary w kat. V ufundowała Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda. Patronat medialny nad tegorocznym Mazurem objęło Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie oraz lokalne tytułu prasowe i serwisy informacyjne. Wsparcia medialnego udzielił tradycyjnie portal Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – taniecPOLSKA(pl).

organizatorzy Mistrzostw:
- Gmina Wieliszew: Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie
- Samorząd Województwa Mazowieckiego
- Powiat Legionowski
- Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®

partnerzy Mistrzostw:
- Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
- Polska Organizacja Turystyczna
- Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”

sponsor generalny Mistrzostw:
- HERON Property Polska Sp z o.o.

sponsor główny Mistrzostw:
- TZF – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A.

sponsorzy Mistrzostw:
- AleFolk.pl
- Ars Garden – Centrum Dekoracji Ogrodów i Wnętrz w Wieliszewie
- Fundacja Jagody i Mariusza Borzewskich / ProKoncept. Mariusz Borzewski
- Delikatesy IKA w Michałowie-Reginowie
- Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.

sponsorzy poszczególnych kategorii:
- kat. I: Stowarzyszenie PS CIOFF®
- kat. II: Market CHEMKO. Dom, ogród, mieszkanie
- kat. III: PSB Mini Mrówka Wieliszew
- kat. IV: INVESTIM SA – Producent Architektury Miejskiej
- kat. V: Biuro Rachunkowe Wioletta Rydelek
- kat. VI: AG Complex Sp. z o.o.
- kat. VII: Przewozy Romatowski
- kat. VIII: Zbroch. Beton i wyroby betonowe

patronat medialny:
- Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie
- Gazeta Powiatowa
- Mazowieckie To i Owo
- Miejscowa na Weekend
- LEGIO24.PL
- Radio Wieliszew. Przerwij ciszę!
- Gazeta Wieliszewska
- Kurier Powiatu Legionowskiego

wsparcie medialne:
- taniecPOLSKA(pl)

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.
Foto