XXII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich
Wieliszew | 21-22 kwietnia 2023

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2006

1867
W dniach 1 i 2 kwietnia mieśmy okazję uczestniczyć w VI Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich MAZUR 2006. To już piąty „MAZUR” zorganizowany w Wieliszewie i trzeba przyznać, że Organizator - Ośrodek Kultury w Wieliszewie potrafi profesjonalnie przygotować tę imprezę.
Już podczas pierwszej zorganizowanej w 2001 roku postawił sobie wysoko poprzeczkę co doceniają fachowcy zrzeszeni w polskiej sekcji CIOFF.
Po raz pierwszy „MAZURA”(w kolejności był to drugi turniej - Wieliszew przejął jego organizację od Wilanowa gdzie odbył się pierwszy) Wieliszew gościł w grudniu 2001 roku, drugiego zorganizował w styczniu 2003 roku, trzeciego w styczniu 2004, by w kwietniu 2005 roku V „MAZURA”, który był jednocześnie Mistrzostwami Polski w Tańcach Narodowych.

W tym roku przez parkiet przewinęło się ponad 120 par w 7 kategoriach wiekowych, które mogliśmy obserwować podczas całodziennych eliminacji w polce, mazurze, krakowiaku, kujawiaku i oberku. Wieliszewskie „Promyki” prowadzone przez Dariusza Skrzydlewskiego – jednocześnie dyrektora Ośrodka Kultury wystawiły 6 par w 3 kategoriach wiekowych. Pięć z nich dotarło do finału zajmując miejsca od 2 do 6.
Podczas dwudniowej imprezy goście mogli podziwiać występy zespołów pieśni i tańca „Warszawianka” i „Promyki” oraz wysłuchać koncertu chóru „Marzenie” zadedykowanego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w rocznicę jego śmierci.

Po raz pierwszy zobaczyliśmy też nową konkurencję „Kara Mazurowe”. Tutaj mazura tańczą jednocześnie cztery pary, a sędziowie oceniają zarówno kunszt poszczególnych tancerzy jak i całą choreografię. Konkurencja ta wymaga ogromnego doświadczenia dlatego też wystartowały w niej reprezentacje najsilniejszych ośrodków tańców narodowych w Polsce: „Warszawianka” i "Warmia”.

Oto wyniki naszych tancerzy:
Kategoria IIA - Mateusz Falak i Dominika Bisialska - VI miejsce
Kategoria IIB - Piotr Sokołowski i Karolina Bożym - VI miejsce
Kategoria IIIA - Damian Durka i Dominika Durka - II miejsce
Kategoria IIIA - Mateusz Pontek i Katarzyna Ostropolska - IV miejsce
Kategoria IV - Michał Świętochowski i Anna Linde - IV miejsce.

Grzegorz Biernat (Nasza Gmina Wieliszew nr 169, 170 kwiecień, maj 2006 rok)
Foto