XXIII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF ®
Wieliszew | 12-13 kwietnia 2024

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2008

2240
W dniach 5–6 kwietnia, w hali sportowej w Wieliszewie odbyły się VIII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich, w których uczestniczyło 240 par z całego kraju oraz kilkusetosobowa publiczność.

Impreza rozpoczęła się odtańczeniem przez wszystkich zawodników poloneza. Następnie uczestnicy zawodów odśpiewali hymn narodowy. Oficjalnego otwarcia Mistrzostw dokonał Wójt Gminy Wieliszew Waldemar Kownacki, który stwierdził, że przy tak licznie zgromadzonych gościach nawet największy obiekt w powiecie, jakim jest wieliszewska hala, wydaje się mały. Życząc zawodnikom powodzenia wyraził nadzieję na ponowne spotkanie z nimi przy okazji kolejnych zawodów. Krótko wystąpił również Michał Szweycer reprezentujący Marszalka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego. Następnie przedstawił się sędzia główny mistrzostw Jan Łosakiewicz. Miłym akcentem ceremonii otwarcia było wręczenie mu Diamentowej Odznaki Komisji ds. Tańców Polskich C. I. O. F. F.

Zanim zaczęły się zmagania zawodników, przyszedł czas na część artystyczną imprezy. Wystąpili w niej: Zespół Tańców Ludowych „Promyki”, który zaprezentował wiązankę piosenek i tańców łowickich oraz Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, który zatańczył mazura z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Występy gwiazd zostały przez publiczność przyjęte żywiołowym aplauzem.
Po programie artystycznym przyszedł czas na część właściwą Mistrzostw – zmagania zawodników w konkursie. Swoje miejsca zajęło jury w składzie: Jan Łosakiewicz (sędzia główny, sędzia ekspert), Hanna Chojnacka, Maria Kapczyńska, Ryszard Teperek, Bożena Łosakiewicz, Jarosław Wojciechowski, Mariusz Krupiński, Marek Wieremiejko. Podzieleni na siedem kategorii wiekowych zawodnicy zaprezentowali swoje umiejętności tańcząc tradycyjne polskie tańce: krakowiaka, oberka, polkę i mazura. Wyrównany, wysoki poziom konkursu sprawił sędziom Mistrzostw nie lada kłopot. Wyłonienie najlepszych par było twardym orzechem do zgryzienia, dlatego jurorzy często korzystali z możliwości ogłaszania dogrywek. Do finału dotarli najlepsi, pojawiły się łzy szczęścia.

Pierwszy dzień Mistrzostw wyłonił zwycięzców w konkursie par tanecznych. Drugiego dnia swoje umiejętności zaprezentowali tancerze występujący w konkurencji „Kara Mazurowe” (zespoły czteroparowe) podzieleni na dwie kategorie wiekowe. Warto wspomnieć o udanym debiucie tancerzy z Wieliszewa. Po przerwie przeznaczonej dla sędziów, w trakcie której zapadły decyzje w sprawie werdyktu, na parkiet poproszono mistrzów – najlepszych zawodników VIII Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich.

Po występie zwycięzców nastąpiła chwila kulminacyjna – uroczystość wręczenia nagród. Mistrzowie odbierali laury z rąk: Wójta Gminy Wieliszew Waldemara Kownackiego, Jana Łosakowicza (Wiceprezydent Polskiej Sekcji CIOFF), Ryszarda Teperka (Przewodniczący Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF) i Joanny Kurelli (przedstawiciel Narodowego Centrum Kultury). Miłym akcentem imprezy był występ formacji „Kamion Dance” w żywiołowym pokazie tańca latynoamerykańskiego.

Mistrzostwa, w sposób wzorcowy zorganizowane przez Ośrodek Kultury w Wieliszewie oraz Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego przy współpracy z Komisją ds. Tańców Polskich, miały na celu popularyzację tradycyjnej kultury ludowej, pielęgnowanie wartości narodowych, wkład w przywrócenie polskim tańcom ich funkcji towarzyskiej. Jestem pozytywnie zaskoczona, że tak dużo młodych ludzi chce poświęcać czas tańcom ludowym, bo wielu ich rówieśników to, co robią nazywa obciachem. A ja przyjechałam sobie z Legionowa i świetnie się bawę´ – zdanie wypowiedziane drugiego dnia Mistrzostw przez uczestnika imprezy Jolantę Meresińską, wydaje się trafnym ich podsumowaniem.

Mariusz Kraszewski (Gazeta Wieliszewska nr 9 10 kwietnia 2008)

Mistrzowie Polski Kat. I
Szymon Afrykański, Maja Stankowska – ZPiT „WARSZAWIANKA” Warszawa
Mistrzowie Polski Kat. II A
Hubert Nowakowski, Paulina Szymczak – ZPiT „WARSZAWIANKA” Warszawa
Mistrzowie Polski Kat. III A
Tomasz Kamiński, Pamela Piotrowska – „ZPiT „Nowa Ruda” Nowa Ruda
Mistrzowie Polski Kat. IV A
Marcin Kaźmieruk, Julita Szerzyńska – ZPiT „MAŁE PODLASIE” Siemiatycze
Mistrzowie Polski Kat. V A
Kamil Rząca, Karolina Lachowska – ZPiT „WARSZAWIANKA” Warszawa
Mistrzowie Polski Kat VI
Norbert Późniewski, Małgorzata Borowiec – ZPiT „WARSZAWIANKA” Warszawa
Mistrzowie Polski Kat. VII
Marcin Opas, Agata Opas – Kuźnia Artystyczna Wilanów

Najlepsi w kategoriach:
IIB:
1. Filip Zinkiewicz, Gabriela Boratyńska – ZPiT „MAŁE PODLASIE” Siemiatycze
IIIB:
1. Szymon Bialik, Marta Wilga – ZPiT „KURPIE” Ostrołęka
IVB:
1. Jan Galasiński, Magdalena Effert ZF „WIELKOPOLANIE” Poznań
VB:
1.Wojciech Chylewski, Katarzyna Golba – ZPiT „WARSZAWIANKA” Warszawa

Wyniki Promyków:
kat. I (36 par):
6. miejsce (FINAŁ) Jakub Rembelski, Aleksandra Misztal
7. miejsce Daniel Chrzanowski, Maria Prokopowicz
29. miejsce Mikołaj Prokopowicz, Ada Dumała
kat. IIA (27):
10. miejsce Mateusz Falak, Dominika Bisialska
kat. IIIA (18 par):
11. miejsce Piotr Sokołowski, Karolina Bożym
kat. IVA (14)
4. miejsce (FINA¸) Damian Durka, Dominika Durka
7. miejsce Mateusz Pontek, Katarzyna Ostropolska

Zwycięzcom gratulujemy!
Foto