XXIII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF ®
Wieliszew | 12-13 kwietnia 2024

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2016

2572
135 par z 29 ośrodków tanecznych z całej Polski przyjechało do Wieliszewa rywalizować w XVI Konkursie i Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich MAZUR 2016. Przez dwa dni (2-3 kwietnia) w miejscowej hali sportowej rozbrzmiewały polki, krakowiaki, oberki, mazury i kujawiaki. Po raz kolejny, za sprawą realizowanej na żywo transmisji, Mazura mogli śledzić również internauci.
Dwudniowe zmagania otworzył tradycyjnie gospodarz wydarzenia Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, wspomagany przez współorganizatora przedsięwzięcia Starostę Legionowskiego Roberta Wróbla. Obaj podkreślali jak ważnym nośnikiem tradycji i kulturowej identyfikacji są polskie tańce narodowe – od roku ubiegłego na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. – Jest tu dziś niemal cała taneczna Polska i chciałbym stąd – z Wieliszewa, siedziby regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS C.I.O.F.F – serdecznie pogratulować i podziękować włodarzom gmin i miast oraz rektorom uczelni, które pielęgnują tak wspaniałą formę aktywności kulturalnej i sportowej jakimi są polskie tańce narodowe – mówił wójt Paweł Kownacki. Dziękowano również sponsorom, którzy angażują się rokrocznie we wsparcie organizacji Mistrzostw Polski i nie żałują środków na kulturę i dziedzictwo narodowe.

Goście
Wśród gości, którzy w ciągu dwóch dni zaszczycali obecnością tegorocznego Mazura byli m.in. Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożena Żelazowska, przedstawiciele sponsorów w tym sponsora generalnego – GAZ SYSTEM S.A. (Ewa Piasecka – Zastępca Dyrektora Oddziału w Rembelszczyźnie, Iwona Dominiak – Kierownik Działu Komunikacji Korporacyjnej), sponsora głównego – RSJ HOUSE Sp. z o.o. (Prezes Zarządu Remigiusz Szlubowski oraz Członek Zarządu Jacek Stawinoga) i pozostałych sponsorów (Prezes TBS Wieliszew Wojciech Piątkowski, Wiceprezes AG-Complex Dariusz Żukowski, Igor Pawlak z KRYSIAK Polska, Wiceprzewodniczący CIOFF Jan Łosakiewicz), radni gminni i sołtysi (Przewodniczący Rady Gminy Wieliszew Marcin Fabisiak, radny i jednocześnie sponsor Grzegorz Zbroch, radny Rafał Donarski, sołtysi Ludwik Żołek i Donata Karwańska), radny powiatowy (Mirosław Kado) oraz Honorowy Obywatel Gminy Wieliszew gen. Stanisław Mandykowski.

Mazur w liczbach
Nad zmaganiami 270 zawodników czuwało 43 instruktorów, około 60 opiekunów oraz 8 sędziów: sędziowie eksperci Jan Łosakiewicz (sędzia główny), Jarosław Wojciechowski, Mariusz Krupiński, Hanna Chojnacka i Norbert Późniewski, sędziowie konsultanci Małgorzata Łosakiewicz i Krzysztof Szyszko oraz sędzia skrutiner Marek Wieremiejko. 126 tancerzy i tancerek wzięło udział w piątkowych Ogólnopolskich Warsztatach Tanecznych a ponad 70 zainteresowanych zgromadziło Ogólnopolskie Sympozjum.

Według statystyk relację na stronie www.mazur.wieliszew.pl śledziło 3242 internautów – liczba „unikatowych” widzów w ciągu dwóch dni (w tym 115 z zagranicy: 38 z Niemiec, 21 z Wlk. Brytanii, 18 z Belgii, 14 z Ukrainy, 11 z Austrii, 7 z Białorusi, 5 z Francji i 1 z Luksemburga). W przypadku 73 tys. odtworzeń widzowie korzystali z oficjalnej strony Mazura, ponad 18 tyś. razy odtwarzano relację bezpośrednio w serwisie YouTube. 84% widzów używało do tego komputera, 9% tel. komórkowych, niemal 4% telewizorów a 3% tabletów. Nasza internetowa transmisja wzbudziła największe zainteresowanie wśród widzów w przedziale wiekowym 18-24 lata (16% mężczyzn i 22% kobiet), 25-34 lata (18% mężczyzn i 9,5% kobiet), 35-44 (7,1% mężczyzn i 11% kobiet), 45-54 lata (3,1 % mężczyzn i 4,3 % kobiet), 13-17 lat (0,8% mężczyzn i 4,6% kobiet) oraz 55-64 lata (1% mężczyzn i 1,4% kobiet) i +65 (0,8% mężczyzn i 0,9% kobiet). Mazur cieszył się minimalnie większą uwagą kobiet – 53,7% przy 46,3% mężczyzn. Materiał telewizyjny wyemitowała ponadto w ramach Kuriera Mazowieckiego patronująca wydarzeniu TVP Warszawa.

Warsztaty i Sympozjum
„Mazur” to nie tylko widowiskowa rywalizacja najlepszych krajowych par na parkiecie hali sportowej w Wieliszewie – wzorem roku ubiegłego każdy zainteresowany mógł wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących. Taneczny weekend rozpoczęła w piątkowe popołudnie 7. edycja Ogólnopolskich Warsztatów Tanecznych, poprowadzonych przez specjalistów ze stołecznych ośrodków: Norberta Późniewskiego (kat. II: „Czy polka jest trudna?”), Karolinę Przyborowską (kat. III: taniec jazzowy jako element wzbogacający technikę taneczną), Karolinę Stańczak (kat. IV i V: elementy tańca klasycznego w nauce tańców polskich) i Jana Łosakiewicza (kat. VI i VII: podstawowe błędy popełniane w krokach mazura i kujawiaka).

Po warsztatach zainteresowanych polską kulturą ludową zaprosiliśmy na drugą edycję Ogólnopolskiego Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe” w tym roku poświęconemu oberkowi, które w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona poprowadzili uznani specjaliści uniwersyteccy: dr Andrzej Nowak (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) przybliżający – przy akompaniamencie pianina – genezę i rozwój oberka, Piotr Zgorzelski (TaniecTradycyjny.pl) w wykładzie z pokazem i prezentacją archiwalnych materiałów wideo „Formy ruchowe wiejskich oberków i mazurków” oraz czuwający nad całością dr Tomasz Nowak (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego), który przedstawił „Drogę oberka z wiejskiej chaty na salony i do programów edukacyjnych”.

Zmagania mistrzów
W Mistrzostwach Polski dominowali tancerze z Warszawy (13 par w finałach i 5 tytułów mistrzowskich, które potwierdziły supremację ZPiT UW „Warszawianka” w 5 z 6 kategorii mistrzowskich), Krakowa (4 pary w finałach), Puław (3 pary w finałach), Olsztyna i Wieliszewa (po 2 pary w finałach), Gdańska (1 tytuł mistrzowski) oraz Bielska-Białej, Dobczyc, Gdańska, Kędzierzyna-Koźla, Liszek pod Krakowem, Malborka, Nowej Rudy, Poznania, Siemiatycz i Zamościa (po 1 parze w finałowych szóstkach). Puchar dla Najlepszej Pary kat. V ufundowany przez Małżonkę Prezydenta RP Annę Kornhauser-Dudę, odebrała para Mateusz Szyszko i Pamela Piotrowska z ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa. Najlepszym wykonaniem mazura popisała się inna „warszawiankowa” para – Gabriel Raj i Karolina Kaczmarska, otrzymując Nagrodę Specjalną ufundowaną przez partnera Mistrzostw – ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Pamiątkowe medale i nagrody pieniężne odebrali również instruktorzy mistrzowskich par.

W towarzyszącym czempionatowi, rozgrywanym w sobotnie przedpołudnie Konkursie dla par z najmłodszych kat. wiekowych (IC i ID, 7-9 lat) triumfowali reprezentanci Olsztyna i Puław, wyprzedzając pary z Bielska-Białej, Malborka, Dobczyc i Zamościa.

„Promyki” o włos od podium
Jak na tle roztańczonej Polski wypadli gospodarze – członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”? Instruktorzy Marta Rusiecka i Dariusz Skrzydlewski wystawili jedenaście par rywalizujących zarówno w konkursie (kategoria wiekowa 7-9 lat) jak i Mistrzostwach Polski (pozostałe sześć starszych kat. wiekowych). Bezsprzecznie największym sukcesem „Promyków” jest 4. miejsce w Polsce pary Marcin Kańkowski i Zuzanna Szmyt (kat. II) oraz 6. wywalczone przez Jakuba Rembelskiego i Julię Kowalik (kat. IV). Obie pary debiutują w swoich kategoriach wiekowych – był to ich drugi start w tej klasie! 7. miejsce w kraju przypadło Bartoszowi Bisialskiemu i Julii Szmyt (kat. III), którzy w walce o finał ulegli dopiero w dogrywce (!) pozostawiając w tyle aż 26 innych par. Pozostali reprezentanci ZTL „Promyki” zakończyli swoje starty na półfinałach – gratulujemy parom: Jacek Sawiński i Amelia Rozmanowska (kat. ID), Dawid Jankowski i Natalia Biegalewska (kat. ID), Filip Fabisiak i Wiktoria Wojciechowska (kat. ID), Kamil Szymański i Paulina Barabasz (kat. II), Kamil Kańkowski i Milena Ignaciuk (kat. II), Bartosz Radzikowski i Amelia Wronkiewicz (kat. II), Wiktor Jakóbczak i Agnieszka Kowalik (kat. III), Damian Trzaskoma i Dominika Bisialska (kat. V).

Po raz dziewiąty w Wieliszewie
Imprezę mistrzowskiej rangi podwarszawski Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS C.I.O.F.F obejmującego województwo mazowieckie – gościł po raz dziewiąty. Sponsorem generalnym Mistrzostw był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., od czterech lat wspierający Mazura. Rolę sponsora głównego wydarzenia pełniło RSJ HOUSE – budowniczy osiedli mieszkaniowych w Wieliszewie (osiedle Royal) i w Legionowie (apartamenty Faktoria). Współorganizatorem Mistrzostw był Powiat Legionowski. Wydarzeniu patronował taniecPOLSKA.pl – portal Instytutu Muzyki i Tańca, a nadzór merytoryczny pełniło tradycyjnie Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Rywalizacji na parkiecie towarzyszyły dwie wystawy fotograficzne - pierwsza, na której zgromadzono archiwalne zdjęcia z 15 edycji wieliszewskiego Mazura, druga - poświęcona pamięci dr Ryszarda Teperka, sędziego eksperta tańców polskich, zmarłego we wrześniu 2015 r.

patronat:
taniecPOLSKA(pl)

patronat merytoryczny:
Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej
Organizatorzy Mistrzostw:
Gmina Wieliszew (Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Referat Sportu Urzędu Gminy Wieliszew)
Zespół Tańca Ludowego „Promyki” Wieliszew
Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego

współorganizator Mistrzostw:
Powiat Legionowski
partner Mistrzostw:
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
patronat medialny:
TVP 3 Warszawa S.A.
Gazeta Powiatowa
Gazeta Wieliszewska
portal wolnasobota.pl

sponsor generalny Mistrzostw:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

sponsor główny Mistrzostw:
RSJ HOUSE Sp. z o.o.

sponsorzy Mistrzostw:
Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.
AdRepublic – sponsor Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”
Heron Property Polska Sp z o.o.
Windsor Hotel ****
PKS Polonus S.A.

sponsorzy poszczególnych kategorii:
Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®
PSB Mini Mrówka Wieliszew
AG Complex Sp. z o.o.
ZBROCH ZPUH Usługi Transportowe i Drogowe
KRYSIAK Polska

obsługa gastronomiczna i baza noclegowa:
Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne w Jachrance Sp. z o.o.

Wyniki sobotniego (2 kwietnia) XVI Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich MAZUR 2016 Wieliszew:

kat. ID (7-9 lat)
1. Bartosz Radowiecki, Anna Dominiczak - ZPiT "Warmia" Olsztyn
2. Grzegorz Bizoń, Magdalena Bronowska - ZPiT "Beskid" Bielsko-biała
3. Adam Miąsko, Julita Szewczyk - ZPiT "Dobczyce: Dobczyce
4. Rafał Hildebrand, Zuzanna Droździel - ZPiT "Zamojszczyzna" Zamość
5. Jakub Pałasz, Alicja Żyłak - ZPiT "Warmia" Olsztyn
6. Hubert Grobel, Gabriela Mosińska - ZPiT "Powiśle" Puławy

kat. IC (7-9 lat)
1. Szymon Piskorek, Karolina Kowalczyk - ZPiT "Powiśle" Puławy
2. Robert Łagidze, Zofia Ciok - ZPiT "Malbork" Malbork
3. Jan Wójtowicz, Milena Cholewa - ZPiT "Powiśle" Puławy

Wyniki XVI Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich MAZUR 2016 Wieliszew

kat. II OPEN (10-12 lat):
1. Franciszek Krupa, Hanna Ciekanowska - ZPiT UW "Warszawianka" Warszawa
2. Bartosz Górczyński, Karolina Wiśniewska - ZPiT "Warmia" Olsztyn
3. Szymon Ławrynowicz, Maja Krupińska - ZPiT "Warmia" Olsztyn
4. Marcin Kańkowski, Zuzanna Szmyt - ZTL "Promyki" Wieliszew
5. Wiktor Kasprzycki, Dorota Sikora - ZPiT "Ziemia Lisiecka" Gmina Liszki
6. Michał Kułaga, Aniela Kapłon - ZPiT "Powiśle" Puławy

kat. III OPEN (13-15 lat):
1. Kajetan Raźny, Karolina Białek - ZPiT UW "Warszawianka" Warszawa
2. Paweł Pasiut, Hanna Szcześniak - ZPiT UW "Warszawianka" Warszawa
3. Kacper Cholewa, Zuzanna Grabek - ZPiT "Powiśle" Puławy
4. Krzysztof Jakubczyk, Julia - ZPiT "Powiśle" Puławy
5. Michał Romaniuk, Joanna Leszczyńska - ZPiT "Małe Podlasie" Siemiatycze
6. Maciej Duda, Weronika Pelc - ZPiT "Zamojszczyzna" Zamość

kat. IV OPEN (16-18 lat):
1. Jakub Miksa, Zofia Peresada - ZPiT UW "Warszawianka" Warszawa
2. Mikołaj Boroń, Klaudia Bonarek - KTP "Maki i Powoje" Kraków
3. Maciej Ślęczka, Katarzyna Serwińska - KTP "Maki i Powoje" Kraków
4. Jędrzej Jarosiński, Alicja Szlaska - ZPiT UW "Warszawianka" Warszawa
5. Karol Tracz, Weronika Cieślińska - ZPiT "Nowa Ruda" Nowa Ruda
6. Jakub Rembelski, Julia Kowalik - ZTL "Promyki" Wieliszew

kat. V OPEN (19-26 lat)
1. Mateusz Szyszko, Pamela Piotrowska - ZPiT UW "Warszawianka" Warszawa (Puchar Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy dla Najlepszej Pary w kat. V)
2. Gabriel Raj, Karolina Kaczmarska - ZPiT UW "Warszawianka" Warszawa (Nagroda Specjalna Za Najlepsze Wykonanie Mazura ufundowana przez ZPiT "Śląsk" im. Stanisłąwa Hadyny)
3. Jakub Raźny, Kamila Drzas - ZPiT UW "Warszawianka" Warszawa
4. Piotr Kułakowski, Angelika Sarnacka - ZPiT UW "Warszawianka" Warszawa
5. Konrad Grabowski, Magdalena Stelmaszewska - ZPiT UW "Warszawianka" Warszawa
6. Maciej Gmurczyk, Aleksandra Skrzypczyk - para niezrzeszona

kat. VI OPEN (27-39 lat)
1. Kamil Rząca, Anna Lewandowska - ZPiT UW "Warszawianka" Warszawa
2. Kamil Hydzik, Anna Woźniak - ZPiT UJ "Słowianki" Kraków
3. Michał Cichocki, Marta Budziak - Wielkopolski Klub Tańców Polskich przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
4. Damian Tryniszewski, Emilia Sielicka - para niezrzeszona
5. Jarosław Burdziuk, Aleksandra Kamińska - ZPiT "Malbork" Malbork
6. Łukasz Czerwiński, Marzena Kaczmarczyk - para niezrzeszona

kat. VII OPEN (40 lat i powyżej)
1. Jacek Piątek, Małgorzata Piątek - ZPiT "Jantar" UG Gdańsk
2. Piotr Orian, Anna Orian - Szkoła Tańca "Orian Show" Kędzierzyn-Koźle
3. Jarosław Król, Jolanta Szulc - "Kuźnia Artystyczna" przy Centrum Kultury Wilanów
4. Janusz Kozień, Lucyna Sławińska-Targosz - ZPiT "Dobczyce" Dobczyce
5. Marcin Boroń, Agnieszka Boroń - KTP "Maki i Powoje" Kraków
6. Wojciech Rybczyk, Barbara Rybczyk - ZPiT "Beskid" Bielsko-Biała

Gratulujemy!
Foto