XXIII Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF ®
Wieliszew | 12-13 kwietnia 2024

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

MAZUR 2018

1860
118 par (236 tancerzy) z 26 ośrodków tanecznych w kraju – najlepsi z najlepszych, rywalizowało w weekend 14-15 kwietnia na parkiecie hali sportowej przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich a więc najważniejsze wydarzenie w kalendarzu tańców polskich, gościliśmy w Wieliszewie po raz jedenasty. Sam Mazur zaś – jeden z największych turniejów tańców polskich w kraju, osiągnął pełnoletniość. Osiemnaste urodziny świętujemy w roku jubileuszu 20-lecia działalności ZTL „Promyki” oraz obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
OSIEMNASTKA MAZURA

Wyniki XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich MAZUR 2018 Wieliszew
Wyniki XVIII Mistrzostw Polski (kat. II-VII OPEN) w Tańcach Polskich MAZUR 2018 Wieliszew

WARSZTATY I SYMPOZJUM
„Mazur” to nie tylko widowiskowa rywalizacja najlepszych krajowych par na parkiecie hali sportowej w Wieliszewie – wzorem roku ubiegłego każdy zainteresowany mógł wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących. Taneczny weekend rozpoczęła w piątkowe popołudnie 9. edycja Ogólnopolskich Warsztatów Tanecznych, poprowadzonych przez specjalistów: Norberta Późniewskiego (kat. II: „Międzynarodowa polka – jak ją tańczą w innych krajach?”), Jana Łosakiewicza (kat. III: „Od oberka do mazura – podobieństwa i różnice”), Pawła Skalskiego (kat. IV i V: „Taniec współczesny na ludowo”) i Piotra Woźniaka (kat. VI i VII: „Argentyński kujawiak”). Po warsztatach zainteresowanych polską kulturą ludową zaprosiliśmy na czwartą edycję Ogólnopolskiego Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe” – w tym roku poświęconemu kujawiakowi i jego miejscu w polskiej kulturze tanecznej i muzycznej, które w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona poprowadzili uznani specjaliści uniwersyteccy. Charakterystykę „Wiejskich kujawiaków z perspektywy dotychczasowych badań etnomuzykologicznych” przedstawiła mgr Ewelina Grygier z Instytutu Sztuki PAN. Z kolei dr Tomasz Nowak z Instytutu Muzykologii UW w prelekcji „Między wiejską izbą, salonem a sceną – kujawiak w praktyce tanecznej” przybliżył drogę kujawiaka z wiejskich wesel na salony XIX-wiecznej Polski oraz jego formy sceniczne. Wreszcie „Kujawiaka w twórczości kompozytorskiej” omówiła dr Aldona Nawrocka-Woźniak z Pracowni Kompozycji, Instrumentacji i Czytania Partytur UMFC.

GOSPODARZE I GOŚCIE
Dwudniowe zmagania otworzył tradycyjnie gospodarz wydarzenia Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, wspomagany przez Przewodniczącego Rady Gminy Marcina Fabisiaka oraz Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Legionowskiego Mirosława Kado – przedstawiciela współorganizatora Mistrzostw. Wśród gości, którzy w ciągu dwóch dni zaszczycali obecnością tegorocznego Mazura oraz brali udział w dekoracji zwycięzców tanecznych zmagań byli także: Przewodniczący Polskiej Sekcji CIOFF® Jerzy Chmiel oraz wiceprzewodniczący Jan Łosakiewicz i Jarosław Wojciechowski, w imieniu Mazowieckiego Instytutu Kultury Norbert Poźniewski – Kierownik Działu Edukacji, w imieniu partnera Mistrzostw Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – Kierownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej Michał Mazur. Nie zabrakło przedstawicieli sponsorów: TBS Wieliszew reprezentował prezes Wojciech Piątkowski, Delikatesy IKA z Michałowa-Reginowa – Agnieszka i Radosław Groszek, AG-Complex – Wiceprezes Dariusz Żukowski, KRYSIAK Polska – Michał Dudek, ZPUH ZBROCH – Grzegorz Zbroch i Katarzyna Fatyga, AleFolk.pl – Aleksandra Nałęcz. Pojawili się również przedstawiciele samorządu lokalnego: Przewodniczący Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej Roman Mańk, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieliszew Jacek Kuciński i Artur Miętek, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu – radna Magdalena Donat, radni Grzegorz Zbroch i Rafał Donarski, sołtysi Sławomir Bańbura, Ludwik Żołek i Donata Karwańska, Skarbnik Gminy Wieliszew Magdalena Sobczak, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Jacek Banaszek i przedstawiciele oświaty – Dyrektor SP nr 2 w Wieliszewie Mirosław Sieradzki oraz Dyrektor SP nr 1 w Wieliszewie Magdalena Pękalska, a także proboszcz wieliszewskiej parafii ks. Grzegorz Kucharski. Imprezę poprowadzili Paweł Skalski i Jan Kłoczko, wspomagani przez czuwającego nad całokształtem dyrektora Dariusza Skrzydlewskiego.

Sobotnie otwarcie było także okazją do wręczenia stypendiów sportowych ufundowanych przez Gminę Wieliszew, które otrzymali: Piotr Cichocki, Michał Dominiak, Dagmara Fronczek, Alicja Pakuła, Aleksandra Reks, Maciej Dukielski, Szymon Pacuła, Sebastian Pacuła, Sylwia Kaliś, Zuzanna Kubicka, Aleksandra Karwańska. Gratulujemy!

RYWALIZACJA
W 18. edycji Mistrzostw Polski dominowali tancerze ZPiT UW „Warszawianka” (w sumie 9 par w finałach, w tym 3 tytuły mistrzowskie i 1 wicemistrzowski) ale na uwagę zasługuje fakt, iż dystans między Warszawą a resztą kraju od kilku sezonów wyraźnie maleje a do rywalizacji o najwyższe laury włączyły się skutecznie inne regionalne stolice a także mniejsze ośrodki. Po 3 pary w finałach miały kolejno Poznań (w tym po 1 tytule mistrzowskim i wicemistrzowskim), Puławy (1 tytuł mistrzowski i 1 wicemistrzowski), Gdańsk (1 tytuł mistrzów Polski), Wieliszew (w tym 2 tytuły wicemistrzów Polski) i Olsztyn (1 tytuł wicemistrzowski). Po 2 pary do finałów wprowadziły zespoły z Bielska-Białej i Siemiatycz, zaś po 1 reprezentancie w finałowych szóstkach odnotowali: Katowice, Zamość, Nowa Ruda, Dobczyce, Wronki, Wałbrzych (po raz pierwszy w Wieliszewie), warszawski Wilanów i niezrzeszeni z Warszawy. Po raz kolejny wśród uczestników Mistrzostw Polski zabrakło silnej reprezentacji Krakowa.

Puchar dla Najlepszej Pary kat. V ufundowany przez Małżonkę Prezydenta RP Agatę Kornhauser-Dudę, odebrała para Jakub Raźny i Kamila Drzas z ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa. Para ta otrzymała również pierwszą z Nagród Specjalnych ufundowanych przez partnera Mistrzostw – ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który zaprosił tancerzy na tygodniowe warsztaty w swojej siedzibie w podkatowickim Koszęcinie. Druga przypadła zwycięzcom rywalizacji w kat. VI – Michałowi Cichockiemu i Marcie Waliszewskiej-Budziak z Wielkopolskiego Klubu Tańców Polskich UP w Poznaniu. Jak podkreślił wiceprzewodniczący Zarządu PS CIOFF Jan Łosakiewicz – nie dziwi wieloletnia obecność legendy polskich zespołów folklorystycznych wśród partnerów Mazura, bowiem właśnie Mistrzowska Polski stanowią dlań idealną okazję do poszukiwania utalentowanych solistów. Pamiątkowe medale i nagrody pieniężne odebrali również instruktorzy mistrzowskich par.

PROMYKI PODWÓJNYM WICEMISTRZEM POLSKI
Instruktorzy Kamil Rząca i Dariusz Skrzydlewski wystawili dziesięć par rywalizujących zarówno w konkursie (kategoria wiekowa 7-9 lat) jak i Mistrzostwach Polski (pozostałe sześć starszych kat. wiekowych). Bez wątpienia największym sukcesem „Promyków” są dwa wicemistrzostwa Polski wywalczone przez Jakuba Rembelskiego i Julię Kowalik (kat. IV) oraz Marcina Kańkowskiego i Zuzannę Szmyt (kat. II), którzy byli dosłownie o włos od obrony tytułu mistrzowskiego osiągniętego przed rokiem. W finale kat. II znalazła się jeszcze jedna „promykowa” para – Kamil Szymański i Paulina Barabasz zajęli ostatecznie szóste miejsce! Dzięki trzem parom – finalistom, Wieliszew może szczycić się mianem piątego najsilniejszego ośrodka tańców polskich w kraju (po Warszawie, Poznaniu, Puławach i Gdańsku)! Ponadto świetne występy, docierając do półfinałów, zanotowali w kat. III Maciej Tobiasz i Jagoda Rydelek, a w kat. IV Bartosz Bisialski i Julia Szmyt oraz Wiktor Jakóbczak i Agnieszka Kowalik. Do ćwierćfinałów kat. II udało się zakwalifikować debiutującym w niej Dawidowi Jankowskiemu i Natalii Biegalewskiej oraz Kamilowi Kańkowskiemu i Wiktorii Wojciechowskiej. Obiecująco odbieramy także turniejowy debiut naszych najmłodszych reprezentantów startujących w Konkursie dla kat. I C: półfinał Miłosza Drozdowskiego i Lilianny Tylki oraz ćwierćfinał Macieja Taracha i Aleksandry Zakrzewskiej. Gratulujemy wszystkim!

CENNE WSPARCIE
Mazura od lat wspierają przyjaciele polskiego folkloru – instytucje rządowe i samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Głównymi organizatorami współfinansującymi Mistrzostwa były samorządy Gminy Wieliszew, Mazowsza oraz Powiatu Legionowskiego. Sponsorem głównym Mazura była firma HERON Property Polska Sp. z o.o., partnerem Mistrzostw zaś przedsiębiorstwo Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA. Mazur 2018 uzyskał ponadto finansowe wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Wydarzeniu po raz kolejny partnerowali również: legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Mazowiecki Instytut Kultury. Puchar dla najlepszej pary w kat. V ufundowała po raz trzeci Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda. Głównym patronem medialnym wydarzenia była taniecPOLSKA.pl – portal Instytutu Muzyki i Tańca, a nadzór merytoryczny pełniło tradycyjnie Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Na publiczność, która przybyła w taneczny weekend 14-15 kwietnia do hali sportowej przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie czekały nie tylko doznania artystyczne, ale również szansa wygrania cennych nagród ufundowanych przez lokalnych sponsorów – uczestnicy zabawy musieli wykazać się wiedzą na temat tańców polskich, historii wieliszewskiego Mazura i zespołu „Promyki” a także regionu Mazowsza. Przedsmak zabawy można było poczuć już w tygodniu poprzedzającym Mazura biorąc udział w konkursie na oficjalnym profilu Ośrodka Kultury w Wieliszewie w serwisie facebook. Tradycyjnie publiczność w hali mogła zobaczyć wystawę fotograficzną, na której zgromadzono archiwalne zdjęcia z poprzednich edycji wieliszewskiego Mazura.

MAZUR 2018 W LICZBACH
Nad zmaganiami 236 zawodników czuwało 38 instruktorów, około 60 opiekunów oraz 8 sędziów: sędziowie eksperci – Jan Łosakiewicz (sędzia główny), Jarosław Wojciechowski, Mariusz Krupiński i Norbert Późniewski, sędziowie konsultanci – Katarzyna Bilska, Małgorzata Łosakiewicz i Aleksandra Rolska oraz sędzia skrutiner – Marek Wieremiejko. 120 tancerzy i tancerek wzięło udział w piątkowych Ogólnopolskich Warsztatach Tanecznych a około 60 zainteresowanych zgromadziło Ogólnopolskie Sympozjum. Według statystyk sobotnią relację na stronie www.mazur.wieliszew.pl śledziło w sumie 4236 internautów (2333 przed południem i 1903 po południu), do 145 użytkowników oglądało relację jednocześnie. Z kolei niedzielna transmisja zgromadziła przed komputerami (55%) / urządzeniami mobilnymi (35%) / telewizorami i konsolami do gier (10%) łącznie 1940 widzów (do 168 użytkowników oglądało transmisję w jednym momencie). Największym zainteresowaniem Mazur cieszył się wśród internautów w przedziale wiekowym 18-24 lata (45%), a następnie 25-34 lata (25%) oraz 34-44 lata (15%); najmniejszym zaś w wieku powyżej 45 lat (10%) oraz 13-17 lat (5%). Większość widzów stanowiły kobiety (w zależności od przedziału wiekowego od 52 do 85%). Materiał telewizyjny na antenie Kuriera Mazowieckiego wyemitowała tradycyjnie TVP 3 Warszawa, a także LTV Telewizja Legionowo.

Mazura 2018 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

organizatorzy Mistrzostw:
- Gmina Wieliszew (reprezentowana przez Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Szkołę Podstawową nr 2 im. Jana Pawła II, Zespół Tańca Ludowego „Promyki” Wieliszew, Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego)
- Samorząd Województwa Mazowieckiego
- Powiat Legionowski

Partner Mistrzostw:
- Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA

Sponsor Główny Mistrzostw:
- Heron Property Polska Sp z o.o.

partnerzy:
- Mazowiecki Instytut Kultury
- Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

patronat merytoryczny:
- Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®

główny patron medialny:
- taniecPOLSKA(pl) – cały polski taniec

patroni medialni:
- Gazeta Powiatowa
- Gazeta Wieliszewska
- Mazowieckie To i Owo
- Legio24.pl
- Kurier – Informator Powiatu Legionowskiego

sponsorzy Mistrzostw:
- AdRepublic – sponsor Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”
- RSJ HOUSE Sp. z o.o.
- Windsor Hotel **** w Jachrance
- Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.
- Delikatesy IKA z Michałowa-Reginowa
- INVESTIM SA – producent architektury miejskiej

sponsorzy Kategorii:
- Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®
- AG Complex Sp. z o.o.
- PKS Polonus SA
- KRYSIAK Polska
- AleFolk.pl
- ZBROCH ZPUH - producent wyrobów betonowych

sponsorzy konkursu dla publiczności:
- Hotel Narvil Conference & Spa Serock
- Centrum Szkoleniowo Konferencyjne w Jachrance
- Hotel BoniFaCio Spa & Sport Resort Kępa
- Hotel MAZOVIA*** i Restauracja PIANO Nowy Dwór Mazowiecki
- Ars Garden – Centrum Dekoracji Ogrodów i Wnętrz w Wieliszewie
- AK Make-up Artist Łajski
- LADIDA – sztuka upiększania twarzy Legionowo
- Magda Jabłońska Nail Studio Wieliszew
- Dynioland – Farma Smyków w Wieliszewie
- Bar Po Staremu Łajski
- Przystanek Pizza Legionowo
- Folkstar
- Spektrum Sportu – Klub multisportowy w Legionowie
- WPUH SŁAWEK w Topolinie
- Ośrodek Kultury w Wieliszewie

Dziękujemy wszystkim!
Foto